Drewniany dach nadaje się do wielu rodzajów budynków – sprawdzi się zarówno przy budowie domów mieszkalnych, jak i domków letniskowych. Strop z drewna jest lekki i szybki w budowie. Estetycznie wykończony może dodać niezwykłego uroku każdemu budynkowi.
Drewno – najlepszy materiał na więźbę dachową
Materiałem, z którego najczęściej wykonana zostaje więźba dachowa, jest drewno. Może być to drewno suszone komorowe oraz klasycznie impregnowana tarcica. Użytkownik również posiada możliwość zamówienia prefabrykowanych elementów.
Dachowe konstrukcje drewniane muszą być przede wszystkim wysokiej jakości. Warto pamiętać o tym, że każdy gatunek drewna odznacza się inną trwałością. Do budowy więźby stosuje się najczęściej drewno sosnowe, świerkowe oraz jodłowe. Ważna jest również wilgotność drewna, która powinna wynosić od 15 do 18% – z tego względu warto postawić na drewno suszone komorowo.
Ważna jest również klasa wstępnie obrobionego drewna, czyli tarcicy. Stosowana jest tu czterostopniowa skala jakości, gdzie im wyższy jest stopień, tym drewno jest lepszej jakości, nie posiada wad oraz ma mniej sęków.
Drewno konstrukcyjne posiada również klasę wytrzymałości, gdzie dla domów mieszkalnych zazwyczaj stosuje się klasy C 30 oraz C 35.
Strop drewniany – rodzaje
Strop belkowy stosowany jest najczęściej w domach drewnianych i murowanych, budowanych w tradycyjny sposób. Belki prefabrykowane lub wykonane z litego drewna będą najlepszymi elementami nośnymi dla takiego stropu. Jego poszycie zazwyczaj wykonywane jest z desek. W przypadku takiego stropu możemy zarówno zdecydować się na sufit podwieszany, jak i na widoczne belkowanie.
Strop drewniany żebrowy stosowany jest zazwyczaj w przypadku domów szkieletowych. Tutaj elementami nośnymi są gęsto porozstawiane żebra wykonane z drewna klejonego, litego oraz drewnianych dwuteowników. Długość drewnianych żeber stropowych dochodzi do 5 metrów. Należy pamiętać, że w przypadku tego rodzaju stropu występuje słaba izolacja akustyczna, dlatego na wstępie zdecydowanie warto zdecydować się na mocniejszą izolację.
Istnieje również połączenie dwóch powyższych rodzajów stropów w postaci stropu belkowo-żebrowego. Elementami nośnymi tu są zarówno belki, jak i żebra.