Site Loader

Kompresory powietrza to jedne z najważniejszych elementów wszelkich systemów pneumatycznych. Posiadają one różnorodne zastosowanie, a mnogość rodzajów pozwala dostosować rodzaj sprężarki do wykonywanych zadań. Sprawdźmy, które z nich są najpowszechniejsze.

Sprężarki powietrza – od hali przemysłowej do mieszkania

Myśląc o kompresorach powietrza, często przychodzą nam do głowy kompleksowe systemy, w których sprężarki łączone są z jednym albo wieloma zbiornikami ciśnieniowymi. Takie zastosowanie ma miejsce na skalę przemysłową i pozwala zgromadzić duże ilości sprzężonego gazu. Dzięki temu mamy stały dopływ jednostajnego, pozbawionego wahań mocy powietrza, co sprawdza się we wszelkiego rodzaju liniach produkcyjnych. Kompresory powietrza mogą także służyć do obsługi mniejszych systemów, obecnych choćby na stacjach paliw czy w warsztatach samochodowych.

Jednakże dziś producenci wychodzą naprzeciw różnorodnym potrzebom i tak naprawdę w każdy domu może się znaleźć mała sprężarka chłodnicza lub innego rodzaju kompresor. Przykładem takiego zastosowania do użytku prywatnego jest chociażby nabijanie powietrzem kół samochodu, piłek czy pontonów, a nawet dmuchanych basenów.

Inną kategorię stanowią wymienione wyżej sprężarki chłodnicze, które są integralnymi elementami systemów klimatyzacji, mogą więc pojawić się niemal w każdym domu lub firmie.

Rodzaje sprężarek powietrza

Podstawowy podział kompresorów powietrza dzieli je na dwie kategorie – wyporowe i przepływowe. Jednakże te pierwsze są zdecydowanie częściej spotykane, dlatego dziś krótko opiszemy właśnie je. A dzielą się one na 6 kategorii.

  • Tłokowe – najstarszy i najczęściej spotykany rodzaj sprężarki, gdzie zwiększenie ciśnienia gazu następuje za pośrednictwem ruchu posuwistego tłoka w cylindrze.

  • Śrubowe – sprężenie gazu wywołuje zmniejszająca się przestrzeń między pracującymi śrubami.

  • Membranowe – wykorzystujące plastikową lub gumową membranę poruszaną za pomocą dźwigni.

  • Spiralne – dwie współpracujące spirale odpowiadają za sprężanie gazu.

  • Z wirującymi tłokami – elementem roboczym są zazębiające się tłoki, które tworzą zamknięte przestrzenie.

  • Łopatkowe – sprężenie gazu lub cieczy wywołują łopatki osadzone w wirniku.

 

Post Author: Mirek