Decydując się na wybór okien, w pierwszej kolejności myślimy o tym, by pomieszczenie w którym przebywamy było po prostu ciepłe. Zatem okno powinno chronić nas przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz, jednocześnie zatrzymując ciepło w środku. Jednak izolacyjność cieplna to nie jedyna z funkcji jaką powinny spełniać nasze okna bowiem inna ważna ich zaleta to ochrona przed hałasem. Zapewnienie odpowiedniej ochrony akustycznej z pewnością docenią mieszkańcy domów usytuowanych w pobliżu ruchliwej drogi, bloków stojących wzdłuż linii tramwajowych czy miejskiego deptaka i placów zabaw. Czy w takim razie okna chronią przed hałasem i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas ich zakupu? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Wybierz okna dźwiękoszczelne i zachowaj spokój!
Już na samym początku pragniemy uspokoić wszystkich czytelników – tak, okna zatrzymujące hałas istnieją, jednak poziom ich dźwiękoszczelności będzie uzależniony od konkretnego modelu i producenta. To właśnie dlatego, zanim przystąpimy do zakupu, warto zapoznać się z tym co oferuje rynek lub o poradę zapytać fachowca. Firmą, w której znajdziemy okna minimalizujące hałas, jest m.in. Ekoplast S.A. z Kokotowa, czyli producent okien PVC i aluminiowych o podwyższonej klasie dźwiękoszczelności. Z pewnością każdy znajdzie tutaj model odpowiedni do swojego domu lub mieszkania, a najlepsi specjaliści w swoim fachu pomogą w wyborze odpowiedniej stolarki okiennej.
Od czego zależy dźwiękoszczelność okna?
Sama dźwiękoszczelność okna to cecha, dzięki której okno redukuje poziom hałasu i wyrażana jest współczynnikiem izolacyjności akustycznej oznaczanym jako Rw a podawany w decybelach (dB). Od 20 do 25 dB – tak przyjmuje się poziom komfortu akustycznego, a już sam szept to ok. 20 dB, szczekanie psa 80 dB, nie mówiąc o pracach drogowych za oknem na poziomie nawet 130 dB. Wybierając okna warto zadbać o to, by ich współczynnik dźwiękoszczelności nie był mniejszy niż 35 Rw. Na tym jednak nie koniec – należ zwrócić uwagę także na pakiet szybowy, czyli ilość szyb jaką oferują nam dziś producenci. Okna 3-szybowe to w zasadzie standard, niemniej dochodzą do tego inne ważne elementy podnoszące izolację akustyczną – choćby nawet grubość szyb, tzw. uszczelki przylgowe czy jakość samego montażu.
Okna dźwiękoszczelne – jakie wybrać?
Na rynku znajdziemy okna o dźwiękoszczelności od 30 dB do ok. 50 dB. Nie zapewnią one całkowitego wygłuszenia, jednak z pewnością znacznie zminimalizują hałas, który mógłby zakłócać sen, przeszkadzać w pracy lub ograniczać komfort podczas domowego relaksu. Nie należy zapominać, że dźwiękoszczelność to tylko jedna z ważnych cech, którymi powinny się odznaczać nasze okna. Mimo wszystko, jeżeli mieszkanie lub dom znajduje się w pobliżu miejsc, które mogą generować hałas, warto zaopatrzyć się w okna PCV, aluminiowe lub drewniane o podwyższonej klasie dźwiękoszczelności i tym samym zapewnić sobie przyjemne warunki na długie lata.