Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kotła grzewczego na ekogroszek lub już go posiadasz, ale nie wiesz, co zrobić, by użytkować go prawidłowo, a nawet zwiększyć jego wydajność, powinieneś przeczytać poniższy artykuł.
Dlaczego wybrać kocioł na ekogroszek?
W stosunku do rynkowych konkurentów kotły na ekogroszek z automatycznym podajnikiem są dużo wygodniejsze, ponieważ jedna porcja paliwa, mieszcząca się w dozowniku, w zależności od jego wielkości, wystarczy na ogrzanie domu nawet przez kilka dni. W przypadku kotłów zasilanych innymi paliwami jednorazowe dostarczenie opału wystarcza jedynie na kilka godzin ogrzewania.
Ponadto zastosowanie wspomnianego typu pieca grzewczego spełnia wymogi unijne dotyczące emisji gazów do atmosfery. Kotły retortowe są bardziej wydajne niż kotły tradycyjne ze względu na zastosowane mechanizmy podawania np. ślimak. Dlatego z tej samej ilości paliwa można uzyskać więcej ciepła niż przy użyciu kotła tradycyjnego.
Jak używać pieca na ekogroszek?
Jeśli oczekujemy jak najwyższej wydajności kotła, warto zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze ekogroszek, którego używamy, powinien być wysokiej jakości, by wykorzystać maksimum możliwości pieca. Stosowanie węgla o złych parametrach może skutkować skróceniem żywota naszego kotła, doprowadzając do jego korozji, a następnie uszkodzeniem paleniska.
Obecnie dostępny na rynku ekogroszek, występuje w kilku rozmiarach. Do kotłów retortowych, z uwagi na obecność podajnika, najlepszy jest ten drobny o wymiarach ziaren od 5 do 25 mm. Użytkowanie opału o większej średnicy ziaren mogłoby spowodować zablokowanie podajnika, a w efekcie zatrzymanie pracy kotła. Kolejną ważną cechą węgla, która pozwoli nam użytkować piec dłużej, jest poziom spiekalności. Z uwagi na zastosowanie w niektórych kotłach retortowych mechanizmu tzw. ślimaka ważne jest, by wskaźnik spiekalności wynosił maksymalnie 10, pomoże to uniknąć uszkodzeń zastosowanego rozwiązania.
W celu osiągnięcia najlepszych efektów ekogroszek powinien być jak najczystszy, bez zbędnych materiałów niepalnych, a także w miarę możliwości niepowodujący spieków. Ponadto powinien mieć wysoką kaloryczność. Pozwoli to na uzyskanie nieporównywalnie lepszej wydajności, niż palenie węglem zanieczyszczonym, który dodatkowo może uszkodzić kocioł poprzez powstające w wyniku spalania zanieczyszczenia.
Ekogroszek używany do spalania w kotłach retortowych jest uważany za najbardziej ekologiczny, a także najbardziej wydajny. Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy opał dobrej jakości, warto zwrócić uwagę na to czy posiada on certyfikat jakości. Ponadto w przypadku, gdy znajdziemy dobry jakościowo ekogroszek, korzystne jest za każdym razem kupować go od tego samego producenta. W ten sposób unikniemy zmiany ustawień pieca, ponieważ to producent dba o niezmienną jakość opału i podtrzymanie parametrów.
Jakie korzyści płyną z prawidłowego użytkowania kotła na ekogroszek?
Niepodważalną korzyścią jest wysoka wydajność kotła, a co za tym idzie oszczędność. Dobrze dobrana moc kotła do wielkości pomieszczeń, które ma ogrzać, daje gwarancję zadowolenia. Ponadto zastosowanie ekogroszku o odpowiednich parametrach zapewni wysoką opłacalność płynącą z użytkowania pieca. Efektywność kotła wymaga minimalnego nakładu pracy użytkownika. Wystarczy tylko zapełnić dozownik na opał, a resztę kocioł zrobi sam.
Instalacja kotła na ekogroszek jest dobrym posunięciem. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i ekonomiczne w porównaniu do kotłów zasilanych innymi paliwami. Dzięki automatycznemu podajnikowi obsługa pieca jest intuicyjna, nie wymaga dużego wysiłku i zaangażowania użytkownika. Jedyne, co trzeba zrobić, by długo cieszyć się z tego komfortu, to stosowanie certyfikowanego opału wysokiej jakości.