Siedziska wyplatane duńskim sznurkiem to unikalne opcje tapicerki dla ciekawego projektu mebli.
Jeśli chcesz zmienić pokrycie krzesła, ławki, taboretu lub stołka, ale poszukujesz tapicerki, która wymaga niewielkiej konserwacji, przetrwa próbę czasu zarówno pod względem wytrzymałości, jak i stylu, a także jest odporna na zużycie, odbarwienia i plamy, wykorzystanie plecionki z duńskiego sznurka może być odpowiednim rozwiązaniem.
Wyplatanie duńskim sznurkiem stało się niezwykle popularne w latach 40-tych i 50-tych XX wieku. Zanim jednak duński sznurek stał się modny w meblarstwie, tkane siedzenia były zwykle wykonane z liny, tkanin, rattanu lub skóry, a nawet ze skręconej słomy. Ze względu na rosnące zainteresowanie zrównoważonymi materiałami w obecnych czasach oraz ekologiczne meble w stylu skandynawskim, duński sznurek cieszy się ponownym wzrostem popularności. Jeśli chcesz nauczyć się wyplatania siedzisk duńskim sznurkiem, możesz ukończyć odpowiedni kurs.
Co to jest duński sznurek do wyplatania?
Duński sznurek jest to papier skręcony w trójwarstwową linę, zwykle o grubości około 3,6 mm. Zwykle występuje w niebielonym, naturalnym kolorze, ale można go również kupić w kolorze czarnym, a czasem w bielonym białym sznurku. W przypadku mebli kolor naturalny lub czarny najlepiej kontrastuje z różnymi rodzajami drewna, takimi jak jesion, dąb czy orzech, które używane są do wykonywania ram i nóg krzeseł, stołeczków, taboretów, których siedziska można wyplatać sznurkiem duńskim.
Zaletą używania duńskiego sznurka do wyplatania tapicerki jest to, że zapewnia on niesamowitą trwałość. Przy ostrożnym użytkowaniu dobrze wykonane siedzisko krzesła czy taboretu może przetrwać nawet 60 lat, zanim będzie musiało być ponownie tkane. Sznurek duński do wyplatania jest wykonany z gładkiego, naturalnego papieru, który jest woskowany, aby zapewnić odporną powłokę, która jest odporna na przebarwienia i plamy. Naturalna siła splecionego sznurka, wzmocniona splotem wzoru, nadaje się do wykonania trwałego krzesła, które może wytrzymać dużą wagę i jest odporny na zużycie.
Tego typu siedziska nadają ciekawy styl i charakter meblom. Rzemiosło tkania siedzisk z duńskiego sznurka sprawia, że trudno jest replikować je na masowym poziomie produkcji, są to na ogół meble wysokiej klasy, oryginalne, unikatowe, wykonane ręcznie, gdzie styl splotu można zmieniać, aby stworzyć inny estetyczny wygląd mebli. Można wybierać spośród wielu różnych wzorów splotów wykonanych duńskim sznurkiem, aby nadać meblom niepowtarzalny wygląd.
Sznurek duński występuje w dwóch różnych rodzajach, a mianowicie sznurowany czyli spleciony i niesznurowany czyli niespleciony. Sznurowany sznurek jest podobny do typowej liny, w której wyraźnie widać trzy skręcone ze sobą sploty. Przy niesplecionym sznurku trzy sploty nie są tak zauważalne. Na kursach na ogół nauczymy się wzoru wyplatania siedzisk dwa na dwa, możemy również poznać inne opcje splotów. W Internecie można znaleźć wzory splotów w jodełkę, splotów otwartych, splotów vintage oraz splotów diamentowych.
Najtrudniejszym obszarem tkania siedziska ze sznurka duńskiego jest utrzymanie naprężenia całego siedziska i utrzymanie regularności prostych linii sznurka, szczególnie w przypadku wzorów z ukośną linią biegnącą do środka. Duński papierowy sznurek jest materiałem używanym do wyplatania typowych siedzeń i oparć, które można znaleźć w wielu duńskich, skandynawskich i nowoczesnych projektach mebli. Jest to bardzo mocny 3-warstwowy produkt z włókien, który przetrwa wiele lat użytkowania. Wyplatanie sznurkiem duńskim to prawdziwa sztuka, której warto się nauczyć. Możemy w ten sposób odnawiać stare meble, które mają zniszczone tapicerki, lub jeśli chcemy mieć meble oryginalne, które wyróżniają się spośród innych ręcznym wykonaniem z użyciem materiałów ekologicznych. Wyplatanie siedzisk za pomocą duńskiego sznurka jest czasochłonne, a sploty i odmiany są wysoce zaawansowanymi technikami, ale gotowe meble zapewniają wspaniałe rezultaty wizualne.