Pomoc w otwarciu działalności gospodarczych finansowane przez Powiatowe Urzędy Pracy lub z różnego rodzaju funduszy unijnych, nikogo już nie dziwi.
Do 2020 roku mamy zagwarantowane środki na wsparcie dla nowych przedsiębiorców. Dofinansowanie otrzymują nie tylko firmy, które dopiero powstają, ale także te, które rozrastają się i tworzą nowe miejsca pracy. Przyszli przedsiębiorcy zamiast zakupu samochodu rozważają leasing samochodu osobowego jako opcję bezpieczniejszą niż kredyt. Na starcie nowa firma, jeśli nie ma wsparcia w postaci funduszy zewnętrznych musi sobie radzić z własnym kapitałem zgromadzonym na start. Kapitał ten często jest niewielki, a ryzyko spore, zakładając, że firma dopiero wchodzi na rynek.
Młodzi przedsiębiorcy mogą rozważyć leasing używanych samochodów osobowych ze względu na niższy koszt zakupu auta oraz zdecydowanie mniejszą kwotę całkowitą. W tym układzie ryzyko straty jest dużo mniejsze. I tu warto rozważyć leasing auta osobowego. Całkowity koszt leasingu samochodu osobowego można bez problemu obliczyć za pomocą kalkulatorów, które znajdują się na stronach leasingodawców. Jak się okazuje nowi przedsiębiorcy chętniej wybierają leasing niż kredytu na zakup samochodu osobowego. Dlaczego? Jest kilka powodów:
• krótsza i szybsza procedura,
• niższe oprocentowanie,
• brak konieczności zabezpieczenia finansowego lub materialnego,
• niższa niż w banku wysokość prowizji.
Nowa firma dla banku jest mniej wiarygodna, niż ta, która działa od kilku lat na rynku. Banki wymagają zabezpieczeń, a firmy leasingowe nie. Leasingodawca nie wymaga zabezpieczenia finansowego, dlatego, że to firma leasingowa de facto jest właścicielem samochodu, dopóki umowa leasingu nie wygaśnie, a leasingobiorca nie wykupi auta. Zazwyczaj wykup samochodu poleasingowego możliwy jest za niewielki procent jego wartości. Może być to nawet symboliczny 1 %.
Nowi przedsiębiorcy lub firmy, które działają na rynku od jakiegoś czasu, ale są na etapie rozwoju wybierają leasing, a nie kredyt głownie z kilku powodów.:
• aby utrzymać się na rynku,
• zwiększyć sprzedaż,
• zwiększyć udział w rynku,
• zwiększyć dochód właściciela firmy.
To, że młodzi przedsiębiorcy wybierają leasing świadczy o tym, że chcą minimalizować ewentualne straty, obniżać koszty i starać się utrzymać na rynku oraz rozwijać firmę. Korzyści finansowe dla właściciela i jego rodziny są ważne, ale przedsiębiorcy są w stanie oddalić w czasie zysk po to, aby móc rozwijać firmę.