Site Loader

Wykonując jakiekolwiek prace na zewnątrz domu, od remontu dachu po montaż sidingu na ścianach, prawdopodobnie natkniesz się na termin „podbitka” i “blacha podbitkowa”. Podbitka to integralna część konstrukcji dachu i spełnia kilka ważnych funkcji. Dzięki ładnej i dobrze zainstalowanej podbitce Twój dom będzie wyróżniał się na tle innych. Oprócz tego wyraźnie obniżą się rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem. Te wszystkie cele zrealizujesz inwestując w dobre materiały do wykonania trwałej i estetycznej podbitki dachowej. Blacha podbitkowa to zdecydowanie materiał, który warto wziąć pod uwagę planując takie prace.

Co to jest podbitka?

Dach Twojego domu z konieczności często rozciąga się na ściany domu. Ta wystająca część nazywana jest okapem. Spód okapu to właśnie podbitka lub podsufitka. Pełni ona wiele funkcji. Ładny wygląd jest bardzo ważny i czasem spotyka się podbitki wykonane w fantazyjny sposób z materiałów ceramicznych i różnych mas plastycznych. Poza wyglądem jednak podbitka ma do spełnienia wiele innych funkcji. Po ich przeanalizowaniu prawdopodobnie dojdziesz do wniosku, że blacha podbitkowa jest materiałem, który łączy w sobie funkcjonalność, prostotę montażu i estetykę finalnego efektu.

Dlaczego podbitka jest potrzebna?

Pierwszym i najważniejszym powodem zainstalowania podsufitki w domu jest wentylacja. Twoja podsufitka zakrywa spód Twojego dachu, a tym samym część Twojego poddasza. Z biegiem czasu wewnątrz strychów gromadzi się ciepło, zarówno ze względu na słońce padające na dom, jak i energię rosnącą wewnątrz.

Jeśli nie ma odpowiedniej wentylacji lub przepływu powietrza, nadmiar ciepła może spowodować przegrzanie dachu. To z kolei może prowadzić do szybszego rozpadu gontów, a zimą do tworzenia zapór lodowych, które mogą powodować przecieki wody. Przegrzany strych prowadzi również do wyższych rachunków za energię w pomieszczeniach mieszkalnych. Wentylacja jest również ważna dla utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności na strychu. Bez odpowiedniej wentylacji przez podsufitkę może dojść do nagromadzenia wilgoci, powodując problemy, takie jak pojawienie się i rozwój pleśni, grzybów i procesy gnilne.

Podsufitki wykonane ze specjalnie w tym celu przygotowanej i wyprofilowanej blachy podbitkowej zapewniają estetyczny wygląd na zewnątrz. Bez nich widoczne byłyby krokwie tworzące spód okapu dachu. Blacha podbitkowa dostępna jest w szerokiej gamie kolorów i wzorów, a także w kilku stylach imitujących różne naturalne materiały. Często inwestuje się w podsufitkę, która pasuje lub współgra z resztą wyglądu zewnętrznego, aby nadać domowi spójny i dopracowany wygląd.

Dlatego, jeśli montujesz siding z cementu włóknistego z wykończeniem drewnopodobnym w pozostałej części domu, możesz rozważyć podsufitkę imitującą słoje drewna. Podsufitki mogą być w dowolnym kolorze, ale wiele osób wybiera biel lub kolor, który pasuje do innych elementów wykończenia, aby uzyskać najlepszy wygląd.

Dlaczego blacha podbitkowa jest tak dobrym materiałem na podbitkę?

Dzięki zastosowaniu blachy podbitkowej jako materiału do wykonywania podbitek dachowych uzyskuje się wiele korzyści. Podsufitki wykonane z blachy zapobiegają gniciu drewna, pojawianiu się pleśni i innym problemom, które mogą z czasem doprowadzić do uszkodzenia dachu.

Wreszcie, podsufitki blaszane zapewniają niezbędną wentylację na strychu i w przestrzeni tuż pod poszyciem dachu. Wentylacja na poddaszu jest jednym z kluczowych czynników pomagających kontrolować rachunki za media podczas upałów i tworzeniu się czopów lodowych w zimie.

Podsufitki mogą być perforowane lub wentylowane, aby ułatwić cyrkulację powietrza na poddaszu. Kiedy powietrze może krążyć, zapobiega to przegrzaniu przestrzeni pod dachem. Oznacza to, że temperatura w domu będzie bardziej komfortowa w gorące letnie miesiące. Pozwoli to obniżyć wydatki na klimatyzację. W miesiącach zimowych utrzymywanie chłodu na strychu pomaga zapobiegać kondensacji, która może powodować topnienie śniegu na dachu, spływaniu do krawędzi i gromadzeniu się tam, gdzie może tworzyć tamę lodową.

Post Author: Mirek