Site Loader

Własny dom to z pewnością marzenie wielu z nas. Przy obecnych cenach mieszkań w dużych miastach często okazuje się, że zakup mieszkania wiąże się z wydatkami rzędu kilkuset tysięcy złotych. W tym momencie niektórzy zastanawiają się nad innymi opcjami, takimi jak np. wynajem czy budowa domu. Może więc powiedzieć, że rosnące ceny nieruchomości zachęcają do budowy czegoś swojego. Oczywiście ceny działek budowlanych i materiałów, a także robocizny również rosną. Odpowiedzią na to może być budowa domu metodą gospodarczą. Czym jest ta metoda, na czym polega i jakie są jej zalety i wady. Tego dowiecie się z tekstu!

Metoda gospodarcza – na czym polega?

Mówiąc najprościej jest to metoda budowy domu, w której osobiście odpowiadamy za jej przebieg. Ta metoda jest ekonomiczna, ponieważ można dzięki niej zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nie angażujemy bowiem w budowę większej ilości firm zewnętrznych, a przede wszystkim nie ma głównego wykonawcy. Wszystko co się da, robimy samemu. Jakie są największe plusy i minusy metody gospodarczej budowy domu?

Zalety metody gospodarczej

Najważniejszą zaletą tej metody wybudowania domu jest oczywiście oszczędność pieniędzy, o której wspomnieliśmy wyżej. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 40% ostatecznych kosztów budowy, co dla wielu Polaków może mieć gigantyczne znaczenie. Niestety metoda ta ma również wiele wad, o których poniżej.

Zobacz też: Dom z Pomysłami – magazyn domowy

Wady metody gospodarczej

Do najważniejszych wad metody gospodarczej należą m.in: przedłużający się czas trwania budowy. Nie jest tajemnicą, że budując z firmą zewnętrzną prace przebiegają znacznie szybciej, natomiast gdy robimy to sami trwa to dłużej również z powodu tego, że robimy to po godzinach, każdy ma przecież swoje życie i swoją pracę. Drugą wadą jest to, że nie mamy doświadczenia w budowaniu domów, przez co możemy po drodze popełnić wiele błędów, które jeszcze bardziej wydłużą budowę i zwiększą koszty. Ryzykujemy, że będąc w sklepie budowlanym zakupimy nieprawidłowe materiały albo narzędzia, ryzykujemy dobierając fachowców do pomocy przy poszczególnych etapach budowy itp.

Post Author: Mirek