Ogrzanie domu w sezonie jesienno-zimowym to wyzwanie, szczególnie biorąc pod uwagę aktualne ceny opału. Zwykle zależy nam przy tym, aby nie wykorzystywać zbyt dużej jego ilości, ponieważ dzięki temu łatwiej o jego przechowanie czy transport. Na co zwrócić uwagę wybierając ekogroszek? Czy warto zdecydować się na tego rodzaju opał?
1. Czym jest ekogroszek?
2. Ekogroszek workowany – właściwości
3. Zalety i wady korzystania z ekogroszku
4. Na co uważać wybierając ekogroszek?
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek to wyjątkowy rodzaj opału. Produkuje się go z węgla kamiennego lub brunatnego i wykorzystuje w piecach retortowych. Jest to jednocześnie jeden z najpowszechniej wykorzystywanych paliw, głównie ze względu na swoją wydajność, kaloryczność i stosunkowo atrakcyjną cenę. Ekogroszek możemy bez problemu kupić na terenie całego kraju, choć oczywiście warto sprawdzać jego jakość przed zakupem. Co sprawia, że jest on lepszy, niż tradycyjny węgiel? Ekogroszek ma bardzo niewielkie drobinki, zwykle o średnicy w przedziale 5-25 mm. Jest jednocześnie płukany z miału oraz wszelkich zanieczyszczeń, co pozwala mu na osiąganie lepszych parametrów, niż węgiel luzem. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://grzejemnieto.pl/produkt/ekogroszek-j-30/.
Ekogroszek workowany – właściwości
Ekogroszek od zwykłego węgla odróżnia przede wszystkim wielkość pojedynczej drobinki – jest ona zdecydowanie mniejsza, dzięki czemu nie zawiera zanieczyszczeń powszechnie znajdowanych w węglu. Opał ten cechuje również dobra kaloryczność i stosunkowo łatwa obsługa – piece retortowe nie wymagają aż tyle naszej uwagi, jak te standardowe. Wysoka jakość i niska zawartość popiołu oraz siarki w ekogroszku są kolejnym elementem, dzięki któremu opał ten jest bardzo popularny i chętnie wykorzystywany.
Zalety i wady korzystania z ekogroszku
Największą zaletą wykorzystywania ekogroszku jest jego ekonomiczność. Nie musimy spalić go aż tak dużo, jak klasycznego węgla czy miału. Kolejną ważną zaletą jest niewielka zawartość szkodliwych związków chemicznych, w tym siarki. Dodatkowo piece zdolne do spalania tego rodzaju paliwa można zautomatyzować, co ogranicza naszą ingerencję w proces ogrzewania domu do minimum.
Niestety, palenie ekogroszkiem ma również swoje minusy. Jest to opał droższy, niż zwykły węgiel – szczególnie ten o niższej kaloryczności. Dodatkowo również, aby móc z niego korzystać, musimy posiadać odpowiedni, nowoczesny piec. Jeżeli nie zapewnimy sobie wysokiej jakości produktu, ryzykujemy również wystąpienie awarii, co zwiększa koszt eksploatacji maszyny i utrudnia nam prawidłowe ogrzanie domu.
Na co uważać wybierając ekogroszek?
Wybierając taki produkt, jak ekogroszek, możemy liczyć na wysokiej jakości paliwo, które pozwoli nam utrzymać właściwą temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Ma ono wiele plusów pod warunkiem, że zakupimy opał dobrej jakości. Z tego powodu wybierając miejsce oferujące produkty grzewcze, musimy zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas firma posiada najlepsze opcje na rynku. Choć może nas to kosztować jednorazowo więcej, w sezonie grzewczym spalimy mniej ekogroszku niż innych odmian paliwa, co przekłada się nie tylko na finalny koszt sezonu jesienno-zimowego, ale również ilość miejsca do składowania, jaka jest niezbędna, by przechować opał na cały rok.
Ekogroszek to bardziej ekologiczna odmiana paliwa, którym możemy ogrzać nasz dom w sezonie zimowym. Wybierając go zyskujemy łatwość obsługi i dobrą wydajność, jednak przyjdzie nam zapłacić nieco więcej, niż za zwykły węgiel.