Nie da się ukryć, że polskie sypialnie, zwłaszcza te w nowym budownictwie, nie należą do największych — ich powierzchnia często nie przekracza 10 metrów kwadratowych. Aranżacja takiego pomieszczenia może być sporym wyzwaniem. Pomóc w niej może dobranie odpowiednich mebli, na przykład szaf.
Jakie cechy powinna mieć szafa do małej sypialni?
Zacznijmy od najważniejszego aspektu, związanego z urządzaniem niewielkiego wnętrza — powierzchni. W małej sypialni liczy się każdy praktycznie jej centymetr. Z tego powodu warto stawiać na rozwiązania zindywidualizowane, pozwalające na efektywne wykorzystanie przestrzeni.
Ich przykładem mogą być realizacje, prezentowane na stronie szafy na wymiar – Komandor Kraków, należącej do czołowego dostawcy mebli tego typu. Szafa do niewielkiej sypialni musi też pozwalać na przechowywanie odpowiedniej ilości ubrań. Efekt ten można osiągnąć na dwa sposoby: powiększając mebel (wobec ciasnoty wnętrza wymaga to często skomplikowanych zabiegów aranżacyjnych) lub stosując nowoczesne rozwiązania techniczne (np. wysuwane kosze).
Jaki typ szafy najlepiej sprawdzi się w małej sypialni?
Ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego rodzaju szafy. Najczęściej wyróżnia się dwie grupy tych mebli:
- szafy wnękowe,
- szafy wolnostojące.
Pierwszy z wymienionych typów zabudowywany jest na stałe w pomieszczeniu, sufit, ściany i podłoga sypialni stają się więc automatycznie jego częściami. Jak czytamy w tekście https://komandor-krakow.com.pl/oferta/drzwi-przesuwne, szafy takie świetnie sprawdzą się w małych wnętrzach (polecane są do nich zwłaszcza modele z drzwiami otwieranymi wzdłuż linii frontu).
Szafy wolnostojące to natomiast klasyczne, znane wszystkim meble przenośne. Ich zaletą jest możliwość łatwego przemieszczania, wadą — mniej efektywne wykorzystanie powierzchni sypialni.
Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze szafy do małej sypialni?
Oczywiście zakup szafy do konkretnej sypialni powinien być poprzedzony dokładną analizą. Warto brać w niej pod uwagę:
- indywidualne potrzeby użytkownika (np. posiadanie dużej ilości płaszczy i kurtek wymusza zakup mebla ze sporą ilością miejsca na wieszaki);
- kształt i wysokość sufitu,
- styl i sposób aranżacji wnętrza.
Warto też pamiętać, że szafa może powiększyć optycznie naszą sypialnię — stanie się tak zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup modelu z lustrem zamiast frontu.
Jak dobrać kolor szafy do małej sypialni?
Ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego koloru szafy. W przypadku małego pomieszczenia najlepiej sprawdzą się meble w kolorach jasnych — podobnie jak wspomniane wyżej szafy z lustrem, powiększą one optycznie wnętrze. Można przy tym pokusić się zarówno o zakup szaf całkiem białych (świetnie sprawdzą się one na przykład w pomieszczeniach, urządzonych w stylu minimalistycznym lub skandynawskim), jak i wykonanych z drewna o niezbyt intensywnej barwie.
Oczywiście, wiele zależy również od indywidualnych preferencji oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć za pomocą mebla — na przykład, jeśli ściany naszej sypialni są jasne lub białe, możemy zdecydować się na szafę o wyrazistej, kontrastującej barwie, aby stworzyć ciekawe zestawienie i dodać wnętrzu charakteru.