Dlaczego warto ogrzewać dom gazem i jakie są rodzaje kotłów zasilanych gazem ziemnym? Przedstawiamy najważniejsze informacje o ogrzewaniu gazowym, sprawdzamy, czy lepiej wybrać kocioł gazowy kondensacyjny czy pulsacyjny?
Ogrzewanie gazem – dla kogo? Dlaczego warto ogrzewać gazem?
Ogrzewanie gazowe to coraz popularniejsza metoda grzewcza, która nie tylko jest wygodna dla użytkowników, ale również jest o wiele bardziej ekologiczna niż piece węglowe. To świetne rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych, kamienic i starych budynków. A o czym musisz pamiętać, decydując się na ogrzewanie gazem? Przede wszystkim zwróć uwagę na odpowiednie dopasowanie mocy i rozmiaru kotła gazowego do ogrzewanej powierzchni. Kocioł gazowy poznasz lepiej, przeglądając www.eco-team.pl, gdzie doczytasz o jego pozostałych zaletach. Musisz również pamiętać, że na rynku znajdziesz kilka rodzajów kotłów gazowych – możesz zdecydować się na model tradycyjny, pulsacyjny lub piec gazowy kondensacyjny. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich, sprawdzamy, który typ kotła gazowego warto wybrać.
Kocioł gazowy kondensacyjny
Piec gazowy to ekonomiczny sposób na ogrzanie domu i wody. Dzięki procesowi kondensacji w takich piecach gazowych odzyskujemy tzw. ciepło utajone, wykorzystują one więc maksymalnie spalane paliwo. Ponadto modele kondensacyjne dopasowują swoją pracę do warunków panujących na zewnątrz, dzięki czemu taki piec może dozować ciepło adekwatnie do twoich potrzeb. Poza tym kocioł gazowy kondensacyjny najczęściej jest zamknięty, przez co w pełni bezpieczny dla domowników, modele z zamkniętą komorą spalania zajmują też znacznie mniej miejsca, można więc bez problemu zamontować je nawet w niewielkiej łazience. Kotły kondensacyjne gazowe są inwestycją na lata – choć droższe od tych tradycyjnych, zwracają się bardzo szybko.
Kocioł pulsacyjny gazowy – zalety i wady
A co warto wiedzieć o kotle gazowym pulsacyjnym? Czym różni się on od tradycyjnego modelu kondensacyjnego i czy jest od niego lepszy? Kocioł gazowy pulsacyjny jest połączeniem kondensacji z systemami pulsacyjnymi. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie rodzaj ogrzewania gazowego, dlatego też jego instalacja jest najdroższa. Mimo to kocioł pulsacyjny jest bardzo ekonomiczny, ponieważ doskonale przetwarza energię, co wpływa na niskie koszty jego użytkowania. Ponadto warto wiedzieć, że ten model kotła nie posiada palnika – został on zastąpiony przez komorę spalania. Ponadto pulsator nie wymaga czyszczenia i regulacji, co jest dużym ułatwieniem dla jego użytkowników.
Bez względu na to, na który rodzaj kotła gazowego się zdecydujesz, musisz pamiętać, że ogrzewanie gazem to mnóstwo zalet. Kotły gazowe pracują samodzielnie, są więc niezwykle wygodne i bezpieczne. Ponadto nie stanowią zagrożenia dla środowiska, więc może i są droższe niż piece węglowe, ale za to dużo bardziej ekologiczne i zdrowsze.