Site Loader
Amarex Firma Handlowa

W różnych maszynach i urządzeniach mogą panować duże amplitudy temperatur, maszyny mogą się rozgrzewać a następnie wychładzać dlatego też wszystkie elementy które w nich wykorzystujemy muszą być odpowiednio wytrzymałe, to samo oczywiście dotyczy uszczelnienia technicznego, wszelkiego rodzaju uszczelek.

Warto zwrócić uwagę iż często w halach produkcyjnych może panować w zimie dość niska temperatura dlatego też podczas postoju maszyny niektóre materiały mogą zmniejszać swoją objętość, w przypadku pracy kiedy elementy się rozgrzewają wówczas części gumowe mogą się rozszerzać.

Jakie właściwości muszą posiadać uszczelnienia techniczne?

Dobierz prawidłowy rozmiar uszczelki

W przypadku uszczelek powinniśmy dobrać je tak aby pasowały do danego urządzenia, w przypadku różnych maszyn będą to specjalne łoża do których będziemy wkładali dobrze dopasowaną uszczelkę. W tym wypadku powinniśmy pamiętać że nie może być to materiał który będzie zmieniał swoje właściwości pod wpływem temperatury. Zatem nie może być to zwykła guma która będzie rozszerzała się pod wpływem ciepła dla kurczyła pod wpływem niskich temperatur, dlatego też producenci uszczelek dobierają odpowiednie materiały, które pozwalają na wykonanie bardzo wytrzymałych elementów uszczelniających

Oczywiście mogą być różne dodatki zwiększające elastyczność, poprawiające właściwości gumy w taki sposób aby nie rozciągała się, warto zwrócić uwagę iż materiał powinien mieć odpowiednią twardość, warto jednak zwrócić uwagę iż niektóre elementy które będziemy uszczelniali nie zawsze będą idealnie gładkie. Dlatego wymagana jest pewna elastyczność, dzięki czemu uszczelka będzie bardzo dokładnie wypełniała dane miejsce. Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę aby była to uszczelka która nie będzie zbytnio się rozciągała, niektóre uszczelnienia techniczne będą pracowały w maszynach które będą się obracały, uszczelka może pracować wraz z urządzeniem czy też łączeniami.

Obecnie wiele firm dostarcza uszczelnienia techniczne które mogą być dopasowane według wielkości do różnych urządzeń, mogą być to uszczelki wykonywane na zamówienie o odpowiedniej twardości, zwłaszcza w przypadku starszych modeli maszyn gdzie brakuje części zamiennych, wówczas uszczelka wykonana z zamówienie może być jedynym rozwiązaniem.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com

Post Author: Mirek