Site Loader

Prawo autorskie określa wiele zasad dotyczących tego, w jaki sposób można korzystać z utworu, dzieła.

Określa prawa właściciela, a także obowiązki innych osób, które chcą korzystać z utworu. Możesz robić wiele rzeczy ze swoim dziełem chronionym prawem autorskim, w tym na przykład kopiować, zmieniać lub sprzedawać je, udostępniać online lub wypożyczać komuś, a także uniemożliwiać innym osobom wykonywanie tych czynności.

Za każdym razem, gdy oglądasz klip online, słuchasz muzyki, czytasz swojego ulubionego bloga lub cieszysz się czymś kreatywnym, w jakiś sposób wchodzisz w interakcję z prawami autorskimi. Prawa autorskie chronią również najbardziej kreatywne rzeczy, które tworzą artyści. Aby utwór był chroniony prawem autorskim, musi być to praca oryginalna i namacalna. Aby praca była oryginalna, musi być wytworem własnych umiejętności i pracy lub twórczości intelektualnej, nie można po prostu powielać pracy kogoś innego. Warto również być na bieżąco ze zmianami w przepisach dotyczących praw autorskich i własności intelektualnej.

„Jedną z najistotniejszych planowanych zmian jest wprowadzenie prawa do otrzymania wynagrodzenia z tytułu nieodpłatnego wypożyczania (użyczania) egzemplarzy utworów przez publicznie dostępne instytucje, przy czym prawo to będzie dotyczyło jedynie utworów wyrażonych słowem, powstałych lub opublikowanych w języku polskim w formie drukowanej.” – Paweł Myrda.

Namacalność oznacza, że nie może to być tylko pomysł, musisz wyrazić tę ideę w formie fizycznej. Przykładowo kiedy tworzysz melodię w swojej głowie, jest ona chroniona prawem autorskim tylko od momentu spisania partytury muzycznej lub nagrania jej wykonania. Ma to na celu zapobieganie automatycznej ochronie praw autorskich do prostych rzeczy, takich jak napisanie wiersza składającego się z jednego słowa. W przeciwnym razie bycie kreatywnym w codziennym życiu byłoby niemożliwe bez łamania cudzych praw autorskich.

Post Author: Mirek