Lato to idealna pora roku na wybranie się na spływ kajakowy. Bieszczady to idealne miejsce do tego typu rozrywek nie tylko ze względu na układ i położenie geograficzne, ale również górskie krajobrazy, które zapierają dech w piersiach. Jedną z rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania terminu na spływ jest stan wody. Zależy on od wielu czynników, jednym z nich jest pora roku, która decyduje o poziomie i regularności opadów deszczu.
Spływ kajakowy Bieszczady – rozrywka dla odważnych
Sezon na spływ kajakowy Bieszczady rozpoczyna już w kwietniu, natomiast najbardziej pewne miesiące co do pogody to maj i czerwiec. W niektórych miesiącach, kiedy deszczu jest mniej, poziom wody jest zbyt niski na to by spływy kajakowe były komfortowe dla turystów. wiele odcinków utrzymuje przez cały rok stały poziom wody, dlatego nie ma wówczas przeszkód do tego, aby spływy kajakowe się odbywały. Sezon spływowy trwa co roku do września rozpoczynającego jesień i deszczowe pogody. Do wyboru mamy kilka tras, po których możemy płynąć.
Trasy spływów w Bieszczadach
Kusi Cię spływ kajakowy? A może wolisz pontony? Również na taki spływ możesz wybrać się w Bieszczadach. Proponujemy wypróbować kilka tras. Pierwszą z nich jest trasa letnia Sanok – Liszna. Punktem startu spływu jest miasto Sanok. Każda trasa nadaje się zarówno dla mniejszych, jak i większych, zorganizowanych grup. Po drodze można obserwować i podziwiać wiele pięknych krajobrazów, ale również punktów architektonicznych. Trasa spływu liczy 8 km długości i trwa do 2 godzin. Dodatkową atrakcją na jaką możemy liczyć po dojechaniu do celu jest zorganizowane przez pracowników ośrodka ognisko dla uczestników spływu.
Druga trasa zaczyna się w Zwierzyniu a kończy na Średniej Wsi. Również mierzy 8 km i trwa około 2 godzin. Kolejna propozycja to trasa Zwierzyń – Lesko, która ciągnie się przez 13 km. Jest przeznaczona szczególnie dla grup zorganizowanych i trzeba wygospodarować na nią około 3,5 godziny. Inna trasa rekomendowaną dla grup jest Lesko – Zagórz ciągnąca się przez 18 km. Jest to trasa wymagająca co najmniej 4 godzin wolnego czasu. Widoki na trasie są przepiękne i większość turystów jest nimi zachwycona. Jest to również odcinek trudno dostępny, ponieważ w zależności od sezonu może na nim występować zbyt niski stan wody do zorganizowania spływu. Najlepiej organizować na nim spływy wiosna – w marcu i kwietniu.
Jakie trasy będą najkrótsze?
Inną, krótsza trasą jest Lesko – Postołów, która mierzy 6,2 km, a jej pokonanie zajmuje 2 godziny. Jest krótka i spokojna, jej rekreacyjny charakter sprzyja wycieczkom szkolnym, wśród których większość uczestników to dzieci i młodzież. Trasa jest bardzo bezpieczna i przyjazna dla małych poszukiwaczy przygód. Malowniczy krajobraz po drodze zapiera dech w piersiach. Jedna z krótszych tras jest również ta rozpoczynająca się w Sanoku i kończąca w Międzybrodziu. Mierzy ona 5 kilometrów i można ją pokonać w maksymalnie 2 godziny.
Następna propozycja to Sanok – Mrzygłód, która również jest jedna z dłuższych tras, mierząca 13 km. Jej przemierzenie zajmuje około 3 godziny. Ze względu na długość trasy poleca się ją przede wszystkim zorganizowanym grupom oraz wycieczkom. Jest to trasa przyjemna o charakterze rekreacyjnym. Dodatkowo można podziwiać w trakcie jej przemierzania przepiękne krajobrazy Bieszczad.
Najdłuższe trasy spływu kajakowego
Najdłuższą trasą jest Sanok – Ulucz, który liczy 23 kilometry. Taka trasa to cały dzień przemierzania kajakiem. Spływ trwa do 7 godzin zegarowych i jest to wycieczka z prawdziwego zdarzenia. Poleca się ją przede wszystkim zorganizowanym grupom. Jest to trasa ekskluzywna, na której spływ kajakowy jest możliwy tylko kilka razy do roku ze względu na stan wody, który często się tam zmienia. Otoczenie w jakim przepływamy trasę to głównie dzika przyroda, która nie została nadszarpnięta działalnością człowieka. Jest również trasa najbardziej wyboistą, pełna kamieni oraz z szybkim nurtem w porównaniu do pozostałych, bardzo spokojnych dróg. Ważne jest, aby wyposażyć się na nią w pożywienie, które zapewni nam energię oraz siłę na długie godziny. Wyprawa rozpoczyna się wczesnym rankiem i kończy późnym popołudniem, dlatego warto też dzień wcześniej porządnie się wyspać i zregenerować siły na podróż. W trakcie przemierzania trasy istnieje duża możliwość, że napotkamy stada dzikich zwierząt. Istnieje również możliwość zrobienia przerwy w trasie i zorganizowania ogniska dla grupy.
Wakacje to idealny czas na spływ kajakowy. Bieszczady to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, w jakich organizowane są tego typu atrakcje.