Site Loader

Rekuperator powietrza to idealne rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy lubią oszczędności, ale także dla osób ceniących sobie komfort na co dzień. Dzięki rekuperacji możemy nie tylko płacić mniej za ogrzewanie, ale także cieszyć się świeżym, czystym, pozbawionym insektów, kurzu i zanieczyszczeń powietrzem w swoim domu!

Wentylacją Wentylacja określa się cyrkulację powietrza z reguły między pomieszczeniami zamkniętymi a przestrzenią zewnętrzną.to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta czy ludzie. Dopływające bowiem z zewnątrz powietrze zapewniające wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże jest niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze.

Dzięki właściwie działającej wentylacji możliwa jest wymiana zużytego powietrza na czyste, uzyskanie oczekiwanych warunków w zamkniętych pomieszczeniach oraz dostarczenie powietrza do urządzeń, które go potrzebują.

Właściwie działająca wentylacja jest szczególnie istotna z tego względu, że w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy więcej niż 60-70 procent naszego życia. Na dodatek jakość powietrza zewnętrznego jest coraz gorsza m.in. przez zanieczyszczenia, smog oraz zapach. To wszystko sprawia, że dostępność i dobra jakość powietrza jest dziś dobrem nadrzędnym. Jak sprawić by powietrze w naszym domu było pozbawione zanieczyszczeń, insektów i wciąż nowe, a na dodatek byśmy nie płacili za ogrzanie świeżego, wwiewanego nawiewanego do środka pomieszczeń powietrza? Idealnym rozwiązaniem jest rekuperator!

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych i spalin w celu dalszego jej wykorzystania, często wykorzystywana w np. silnikach. Obecnie jednak rekuperacja kojarzy się przede wszystkim z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Niezależnie od tego czy ogrzewamy nasz dom piecem węglowym, kotłem gazowym, pompą ciepła czy kotłem pelletowym nie chcemy tracić energii zużytej na ogrzanie powietrza w domu. Przy zwykłej wentylacji uzyskane ciepło trafimy bezpowrotnie wraz z powietrzem wywiewanym. Tymczasem przy rekuperacji ciepło z domu nagrzanego grzejnikami, podłogówką czy kominkiem możemy ponownie wykorzystać!

Czy warto zainstalować rekuperator powietrza?

Choć odpowiedź wydaje się oczywista warto wspomnieć o kolejnych zaletach rekuperacji. Oprócz większych oszczędności w portfelu tego typu wentylacja daje przede wszystkim większy komfort. Powietrze wymieniane jest bowiem non stop, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Ponadto, niweluje ona hałas pochodzący z zewnątrz. Ma też pożądany design – poza anemostatami i kratkami jest praktycznie niewidoczna dla użytkownika. Duży wybór rekuperatorów dostępny jest na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html .

Wreszcie, co najważniejsze, daje szereg korzyści dla zdrowia! Powietrze w domu z rekuperacją jest czyste i idealne dla osób cierpiących na choroby pulmonologiczne, laryngologiczne, alergie. Wszystko dzięki specjalnym filtrom zbudowanym w rekuperator. Rekuperacja zapobiega także zawilgoceniu pomieszczeń, pozwala pozbywać się pleśni, kurzu, pyłków.

Wpływa też na efektywność energetyczną budynków poprzez ograniczenie strat ciepła, a także spełnienie regulacji lokalnych i europejskich dotyczących charakterystyki energetycznej budynków.

Post Author: Mirek