Styl vintage zaczyna królować w wielu dziedzinach naszego życia. Skoro więc jest obecny w modzie i sztuce, naturalne jest, że staje się coraz popularniejszy również w aranżacji wnętrz. Jego najmocniejszą stroną jest ponadczasowość i uniwersalność, dobrze będzie wyglądał w każdym wnętrz. Dodatkowo pozwala nam na ponowne wykorzystanie starych przedmiotów, a tym samym chroni środowisko. Co warto wiedzieć o stylu vintage?
Historia stylu vintage
Określenie vintage zaczęło funkcjonować w XIX wieku, nazywano tak rzeczy, które choć staromodne, były piękne w ponadczasowy sposób. Przełomem w rozpoznawalności tego stylu były kolekcje domów mody Dior i Prada, które spowodowały, że ludzie na całym zaczęli się nim interesować. Automatycznie styl ten zaczął być wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Kolejnym krokiem w stronę popularności stylu vintage okazała się rosnąca świadomość ekologiczna, która spowodowała, że ludzie zapragnęli recyklingować używane przedmioty.
Charakterystyczne elementy
Styl ten opiera się głownie na klimatycznych dodatkach. Świetnie sprawdzą się stare plakaty lub zabytkowe tabliczki. W klimat wpiszą się też historyczne zdjęcia lub pamiątki po naszych krewnych. Chociaż styl vintage daleki jest od minimalizmu, mimo wszystko warto zadbać o zachowanie równowagi w ilości dodatków i nie przytłoczyć przestrzeni. Jeśli nie wiesz jak to zrobić – zawsze możesz zajrzeć na stronę Projektant wnętrz Głogów i skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Ważnym elementem stylu będą przedmioty codziennego użytku, takie jak ozdobna zastawa stołowa czy cukierniczka. Dość zapomniane dziś serwisy kawowe również są wspaniałym przykładem przedmiotów vintage, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji użytkowej. Bardziej ozdobną funkcję pełnią wazony wypełnione świeżymy kwiatami, na przykład goździkami.
Meble vintage
Na szczęście styl vintage pozostawia sporą dowolność jeśli chodzi o meble. Czasami wystarczy jedna szafka lub fotel, by nadać charakteru całemu pomieszczeniu. W poszukiwaniu oryginalnych mebli warto odwiedzić nie tylko sklepy, ale również targi staroci lub antykwariaty.Większość starszych mebli można poddać niezbyt kosztownej renowacji, a nawet przeprowadzić ją samemu. Tak pozyskane elementy wyposażenia będą miały dla nas dodatkową wartość.
Świetnym sposobem na odświeżenie foteli i tapicerowanych krzeseł, jest wymiana materiału. W stylu vintage dobrze sprawdzają się wyraziste barwy i geometryczne wzory. Typowym przykładem mebla vintage jest fotel z prostą drewnianą ramą, dokładnie taki jaki często występował w czasach PRL.
Materiały i kolory
Ponieważ to dodatki są w tym stylu najważniejsze, kolor ścian zazwyczaj jest utrzymany w neutralnej tonacji, stanowiącej tło dla pozostałych elementów. Żywe i wyraziste kolory występują z kolei w dodatkach i nie ma tu jednej określonej palety barw. W stylu tym znajdziemy dużo tkanin, szczególnie len, flausz i aksamit, które dzięki różnicom w fakturze pozwalają stworzyć ciekawe kompozycje. W celu uzyskania spójnego efektu najlepiej jest zdecydować się na różne odcienie jednego koloru, lub dwa uzupełniające się kolory.
Najczęściej popełniane błędy
Aranżując wnętrze w stylu vintage musimy przede wszystkim unikać zbyt dużej ilości przedmiotów. Może okazać się, że znaleźliśmy wiele dodatków które nam się podobają, ale nie wszystkie pasują do siebie nawzajem, dlatego również tu warto zastosować zasadę mniej znaczy więcej.
Zły efekt uzyskamy też przy zbyt ciężkich stylizacjach lub pustych przestrzeniach. Ten styl, jak każdy inny, należy dostosować do pomieszczeń, które aranżujemy- i tak, w dużych wnętrzach dodatki i meble nie mogą być zbyt małe, a w niewielkiej przestrzeni powinniśmy unikać masywnych mebli.