Site Loader

Decydując się na inwestycję budowlaną mamy kilka dróg, a to którą wybierzemy, wpłynie nie tylko na kształt samego procesu budowy, ale również jego efekt, który to przecież będzie miał znaczenie przez kilkadziesiąt kolejnych lat! W dzisiejszym artykule skupimy się na technice, która w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju, a mianowicie konstrukcjach szkieletowych. Sprawdzimy, na czym polega taka technologia, jakie niesie ze sobą zalety i czy posiada jakieś wady?

Domy o konstrukcji szkieletowej

Dzięki stałemu rozwojowi metod produkcji prefabrykatów, które wykorzystuje się w budownictwie, dzisiaj budynek mieszkalny można postawić w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. Wprost proporcjonalnie do skróconego czasu pracy, spadają również koszty takiej inwestycji. Jedną z technik tego typu są domy szkieletowe – konstrukcja sporządzana jest w fabryce na masową skalę, odpowiednie elementy transportowane na miejsce budowy, gdzie zostają połączone w jedną całość. Konstrukcje szkieletowe wykonuje się najczęściej z drewna, co niesie ze sobą szereg zalet, wśród których warto wymienić dużą trwałość, lepszą izolację cieplną, czy chociażby estetyczny wygląd. Warto dodać, że taka technika to nie tylko szkielet – prefabrykuje się także więźbę dachowa, czyli tzw. wiązary dachowe.

Zalety domów szkieletowych

Konstrukcje z drewna prefabrykowanego różnią się znacznie od – nazwijmy to – tradycyjnego budownictwa. W poprzednim akapicie wśród zalet domów szkieletowych wymieniliśmy m.in. niski koszt i szybki czas realizacji inwestycji. Wiele osób zastanawia się jednak, czy konstrukcje z drewna nie są przypadkiem mniej trwałe? Nic bardziej mylnego – drewniane konstrukcje prefabrykowane oferują porównywalną trwałość do tradycyjnego budownictwa. Domy szkieletowe, pomimo iż bardzo trwałe, są dużo lżejsze niż konstrukcje z betonu i pustaków! To właśnie dlatego wystarczą niewielkie fundamenty, by to wszystko utrzymać.

Inne konstrukcje szkieletowe

Warto zaznaczyć, że w technologi szkieletowej wykonuje się nie tylko domy mieszkalne. To coraz powszechniej wykorzystywana technika również w innych typach budownictwa. Będzie to doskonałe rozwiązanie również, jeśli chodzi o budowę magazynów i hal produkcyjnych. Wykorzystanie wiązar kratownicowych pozwala m.in. na stworzenie bardzo rozległych powierzchniowo budynków, które nie muszą być podtrzymywane za pomocą filarów. Takie rozwiązanie docenią szczególnie inwestorzy tworzący hipermarkety, hale produkcyjne, czy hangary.

Źródła:

Post Author: Mirek