Dobrze zaprojektowana kuchnia powinna być nie tylko efektowna, ale również i funkcjonalna. Dobór najlepszych rozwiązań musi być z kolei oparty na potrzebach domowników, co zagwarantuje im wysoki poziom komfortu w trakcie przygotowywania kolejnych posiłków. Dla tych, którzy marzą o zaprojektowaniu funkcjonalnej kuchni, przygotowaliśmy cały wachlarz ciekawych inspiracji.
Czym wyróżnia się funkcjonalna kuchnia?
Funkcjonalny projekt kuchni to gwarancja komfortu w jej codziennym użytkowaniu. Tak zaprojektowane wnętrze powinno również odzwierciedlać oczekiwania użytkowników, co podkreślone zostało na stronie Projektowanie wnętrz All-Design Agnieszka Lorenc, należącej do jednej z projektantek, cieszących się sporym zainteresowaniem inwestorów. Funkcjonalne wnętrza kuchenne będą wyróżniać się więc połączeniem stylistyki z użytecznością, co przejawia się w:
- zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, gwarantujących trwałość rozwiązań,
- nowoczesnym wyposażeniu, pozwalającym na wygodne przygotowywanie posiłków,
- stworzeniu miejsc, ułatwiających komfortowe przechowywanie.
Funkcjonalnie zaprojektowana kuchnia zapewni wygodę, ale również i bezpieczeństwo w trakcie gotowania. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia, gdy zdamy sobie sprawę z tego, ile czasu spędzamy w kuchni, by przygotować w niej posiłki dla całej rodziny.
Od czego rozpocząć projektowanie kuchni?
Rozpoczynając projektowanie kuchni, należy zapoznać się z nowoczesnymi trendami i rozwiązaniami, gwarantującymi komfort użytkowania. Cennym źródłem inspiracji w tym zakresie może być strona https://agnieszkalorenc.pl/wnetrza-mieszkalne/kuchnie/, na której zamieszczono kilka interesujących projektów.
Przeglądając je, warto zwrócić uwagę na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni, która staje się tym samym nie tylko stylowa, ale również i użyteczna. Projektując kuchnię, należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość blatów roboczych, która powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników. Nie bez znaczenia pozostaje również głębokość blatów i ich długość czy też wysokość górnych szafek. Znacznie więcej możliwości mają natomiast osoby, znajdujące się dopiero na etapie budowy domu. Mogą one bowiem zaplanować również lokalizację pomieszczenia oraz jego wielkość.
Jak podzielić kuchnię na strefy?
Podział pomieszczenia na funkcjonalne strefy umożliwi sprawne poruszanie się po nim w trakcie gotowania. Pierwsza z nich to tzw. strefa zapasów, gdzie przechowywana jest żywność. Składają się na nią szafki kuchenne, wyposażone w szuflady czy kosze cargo. Tuż obok należy zaplanować strefę przechowywania z garnkami, patelniami i sztućcami. Obok niej powinna znaleźć się strefa zmywania. Tworzą ją m.in. zlewozmywak, pojemniki na odpady oraz lodówka i zmywarka, które w nowoczesnych koncepcjach aranżacyjnych są często zabudowane, by zwiększyć estetykę pomieszczenia. Ostatnie dwie strefy służą natomiast do przygotowywania posiłków i ich gotowania. Takie racjonalne zaaranżowanie przestrzeni zminimalizuje konieczność chodzenia, schylania się i obracania, co z pewnością przełoży się na komfort użytkowania kuchni.
Czym jest trójkąt roboczy?
Trójkąt roboczy to złota zasada w projektowaniu kuchni. Pojęcie to odnosi się do trzech podstawowych elementów wyposażenia pomieszczenia: zlewozmywaka, lodówki i płyty kuchennej. To właśnie ich rozmieszczenie w znacznej mierze wpływa na komfort przygotowywania posiłków. Tworząc kuchenny trójkąt roboczy, należy pamiętać przede wszystkim o zachowaniu odpowiednich odstępów. Zgodnie z jego zasadami:
- odstęp pomiędzy zlewozmywakiem i kuchenką powinien wynosić od 120 do 210 cm lub też 90 cm w pomieszczeniach o niewielkim metrażu,
- pomiędzy lodówką i zlewozmywakiem należy zachować od 120 do 210 cm odstępu,
- lodówka i kuchenka powinny być oddalone od siebie na odległość od 120 do 270 cm.
Taki ciąg technologiczny nie będzie krępował ruchów zbyt małymi odległościami, ale również nie wpłynie na konieczność wykonywania dodatkowych kroków w trakcie przygotowywania posiłków.
Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni?
Oświetlenie w kuchni to ostatni, choć równie ważny element funkcjonalnego projektu. W pomieszczeniu należy zaplanować zarówno światło kierunkowe, umieszczone pod górnymi szafkami i oświetlające blat roboczy, jak i światło główne, zlokalizowane na suficie. W tym momencie warto również wspomnieć o efektywnym rozmieszczeniu gniazdek, zwłaszcza w strefie przygotowywania posiłków. Dzięki temu będzie można korzystać zarówno z czajnika i ekspresu do kawy, jak i z mniejszego sprzętu AGD, niezbędnego w trakcie gotowania i pieczenia.