Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Siekiera to przydatne narzędzie o bogatej historii zastosowań. Służy do ułatwiania wielu czynności, w tym do wycinki drzew, rąbania drew, polowania na zwierzęta łowieckie i jako broń.

Obecnie siekiera jest najczęściej używana na podwórku, w ogrodzie lub w zajęciach na świeżym powietrzu, takich jak biwakowanie, ale rodzaj siekiery, której potrzebujesz, będzie zależał od celu, do jakiego zamierzasz używać tego narzędzia. Siekiery i topory to używane od wieków narzędzia do rąbania drewna. Biorąc pod uwagę ich podobny wygląd, możesz pomyśleć o tych dwóch narzędziach jako wymiennych. Ale w rzeczywistości są to różne narzędzia, które działają najlepiej, gdy są używane do tego, do czego zostały zaprojektowane. Nowoczesna siekiera składa się ze stalowej głowicy przymocowanej do drewnianej lub kompozytowej rękojeści. Niektóre topory są uformowane z jednego kawałka stali. Wędzidło jest tym, co nazywasz ostrą krawędzią narzędzia, więc topór z podwójnym ostrzem byłby ostry z obu końców. Mniejsze siekiery są idealne do rozłupywania małych kawałków drewna opałowego i rąbania małych gałęzi z drzew. Ich niewielki rozmiar pozwala dostać się w ciasne przestrzenie i wymaga mniejszego zamachu w tył w porównaniu do dwuręcznego topora. Toporki mają zazwyczaj łeb młotka po przeciwnej stronie wędzidła do celów uderzeniowych.

Z drugiej strony topory są przeznaczone do używania oburącz, aby zmaksymalizować siłę rażenia.

Mogą być używane do ścinania drzew, rąbania drewna opałowego lub rąbania tarcicy. Trzecim narzędziem do rąbania jest ręczny topór, który również jest przeznaczony do używania jedną ręką, ale ma dłuższy uchwyt i nie jest używany do uderzania. Narzędzia te znajdują się pośrodku użyteczności pomiędzy toporami a siekierami, które znajdziesz na stronie narzedzia-merkury.pl/category/siekiery. Ponieważ są zaprojektowane do używania jedną ręką, są bardziej zbliżone do toporów z długim trzonkiem pod względem użytkowania. W razie potrzeby siekierę można wykorzystać w sytuacjach, w których toporek działałby lepiej i odwrotnie. Można by sobie wyobrazić ścinanie drzewa toporem, ale wymagałoby to setek więcej uderzeń i znacznie szybciej stępiłoby ostrze. Operując siekierą, możesz wykonywać krótsze zamachy jedną ręką i jest to technika, która jest szeroko stosowana.

Post Author: Mirek