Warzywa powinny być jednym z elementów każdego posiłku, ale w cennej postaci. Warto przyrządzać je w odpowiedni sposób, aby zachowały cenne składniki odżywcze. Polecane metody to gotowanie na parze, duszenie czy blanszowanie w wodzie lub parą wodną.
Na czym polega blanszowanie?
Blanszowanie to jedna z popularnych metod obróbki żywności, która polega na wykorzystaniu gorącej oraz zimnej wody. Pozwala zachować wiele cennych składników odżywczych, a także jędrność, smak i naturalny kolor warzyw lub owoców. Nie jest do tego wymagane specjalne wyposażenie kuchni w restauracji.
Świetnie sprawdzi się podczas przygotowywania takich warzyw jak na przykład kalafiorów, brokułów, fasolki, marchewek, jarmużu czy szpinaku. Wystarczy je pokroić dobrej jakości nożem – np. Wusthof. To krótkotrwałe, ale intensywne ogrzanie produktu poprzez zanurzenie go we wrzątku, a potem schłodzeniu zimną wodą.
To dobry sposób, aby zakonserwować zawarte w warzywach czy owocach wartości odżywcze, a także barwniki odpowiadające za ich naturalny kolor. Delikatne podgotowanie produktów zalecane jest też w diecie lekkostrawnej oraz dla dzieci. Poza tym blanszowanie powinno wykonać się przed pieczeniem czy smażeniem produktów.
Jakie warzywa warto blanszować?
Wszystkie niewykle delikatne warzywa warto poddać blanszowaniu, gdyż wówczas zachowają one nire tylko swoją naturalną jędrność, ale także wiele witamin i minerałów. Najczęściej przyrządza się w ten sposób jarmuż oraz szpinak, ale także marchewkę, kalafior, brokuł czy groszek oraz kapustę do zawinięcia gołąbków. Poza tym sparzenie liściastych warzyw sprawia, że będą one elastyczniejsze.
Większe warzywa – jak marchew, pietruszka – trzeba pokroić w kostkę, dlatego przyda się dobrej jakości nóż kuchenny – najlepiej firmy Wusthof, Grunwerg, Nagomi czy Satake. Warto o nich pamiętać, kompletując wyposażenie kuchni w restauracji lub innym lokalu gastronomicznym.
Co jeszcze można poddać blanszowaniu?
Blanszować można także owoce, mięsa czy ryby. Metoda ta jest często wykorzystywana, aby zachować cenne wartości owoców, które następnie można zamrozić. Dlaczego jest to ważne? Dzięki temu można zachować ich wartości odżywcze oraz kolor.
Wtedy bakterie i owady znajdujące się w owocach czy warzywach ulegają zniszczeniu. W trakcie blanszowania usuwane są drobnoustroje, a to właśnie one powodują szybszy rozkład produktów. W ten sposób można pozbyć się też zanieczyszczeń. Blanszowanie może wydłużyć ich przydatność i świeżość, a także ułatwić dalszą obróbkę, np. obieranie niektórych warzyw.