Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Salon w wielu domach i mieszkaniach uważny jest za najważniejsze pomieszczenie. To właśnie w nim spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, relaksując się czy imprezując. Niezwykle ważne jest komfortowe i stylowe wyposażenie tego miejsca. Nie tylko meble i dodatki są istotne. Wielu osobom sen z powiek spędza to, jaka podłoga sprawdzi się najlepiej. Pomagamy dokonać wyboru.

Czy warto wybrać panele podłogowe do salonu?

Panele laminowane to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań w naszych domach i mieszkaniach. Dodatkowo w ofercie producentów znaleźć można panele winylowe oraz polimerowe. Bardzo często aranżowane są w salonach w wielu stylach (ich ogromnym plusem jest prawie nieograniczona paleta kolorów i wzorów) oraz o zróżnicowanych wymiarach. Do kolejnych zalet zaliczane są stosunkowo niska cena oraz wysoka trwałość. Dodatkowo ich pielęgnacja oraz czyszczenie nie są skomplikowane, nie wymagane jest zastosowanie wyszukanych, bardzo drogich środków. Montaż jest bardzo łatwy, z powodzeniem może położyć je nawet remontowy laik. Pomimo wielu plusów rozwiązanie to nie będzie idealne dla każdego. Użytkownicy paneli w salonie bardzo często borykają się z problemem puchnięcia nawierzchni, która została zalana. Dodatkowo nie ma możliwościowi renowacji uszkodzonego elementu podłogi – konieczna jest wymiana.

Dywan w salonie? Wady i zalety

Choć wielu z nas stosuje zwrot „dywan” oraz „wykładzina” zamiennie należy podkreślić, że w tym akapicie omówimy dywany, czyli elementy wyposażenia wnętrza o określonym wymiarze, kształcie oraz granicy. Zazwyczaj nie zasłaniają one całej podłogi, a ich montaż jest banalnie prosty – wystarczy położyć je w wybranym miejscu. Warto podkreślić, ze w związku z dużą „mobilnością” takiego rozwiązania jego czyszczenie i pranie nie nastręcza wielu kłopotów. Dywany idealnie spełniają nie tylko rolę użytkową, pozwalającą na uniknięcie zarysowań na podłodze czy ogrzewanie stóp, ale i dekoracyjną. Na rynku znaleźć można ogromną liczbę artykułów we wszystkich wzorach i kolorach, a jaki dywan do salonu wybrać doradza gotme.pl. Warto podkreślić, że podczas podejmowania decyzji o zakupie konkretnego dywanu, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego design, ale i bezpieczeństwo, ponieważ może się przesuwać na śliskiej podłodze i być przyczyną wypadków. Zazwyczaj nie są wskazane w domach lub mieszkaniach, w których mieszkają małe dzieci. Ponadto bardzo modne dywany z długim włosiem nie są rozwiązaniem dla alergików.

Jakie są plusy i minusy wykładziny w salonie?

Kolejnym z niezwykle popularnych rozwiązań, które może znaleźć w pokojach dziennych, są wykładziny dywanowe. Od dywanów odróżnia je to, że zasłaniają w całości podłogę. Dodają one wnętrzu ciepła i przytulności, a montaż tego typu nawierzchni jest niezwykle prosty. Świetnie sprawdzi się jako bardzo tani sposób na wyciszenie pomieszczenia czy przykrycia pewnych niedoskonałości podłogi. W odróżnieniu od dywanów, wykładzina nie będzie się ślizgać. Niestety warto zaznaczyć, że jest to jedna z najtrudniejszych do wyczyszczenia powierzchni. Konieczne jest regularne odkurzanie i pranie wykładziny, by uniknąć namnożenia się w jej włóknach roztoczy i bakterii. Na dodatek do usunięcia większych zabrudzeń, np. z jedzenia czy napojów, bardzo często konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Wykładzina zazwyczaj nie sprawdza się, gdy w salonie zaaranżowana została jadalnia oraz w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Inne pomysły na podłogę w pokoju dziennym

Omawiając pomysły na salon nie można nie wspomnieć o podłodze z litego drewna. Często aranżowana jest w klasycznych, bardzo eleganckich pokojach dziennych. Rozwiązanie to jest stosunkowo drogie, ale luksusowe i trwałe, świetnie dopasowuje się do wszystkich stylów wnętrzarskich oraz jest ponadczasowe. Dobrze położona drewniana podłoga w salonie będzie ładna i praktyczna przez wiele, wiele lat. Z łatwością można ją odnawiać. Niestety warto zaznaczyć, że prawidłowe położenie, jak i renowacja drewnianej podłogi wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego w wielu przypadkach konieczne będzie wynajęcie do tego specjalistów i poniesienie dodatkowych kosztów. Kosztowne i czasochłonne może być także właściwe dbanie i pielęgnacja o nawierzchnię.

Choć może wydawać się to ekstrawaganckie, podłogę w salonie zdobić mogą także płytki i kafelki. To niedrogie rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w pokojach dziennych z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ płytki bardzo dobrze przewodzą ciepło. Dodatkowo są bardzo trwałe i odporne na zniszczenia, niezwykle łatwo się je czyści. Zwolennicy kafelków doceniają także szeroki wybór wzorów i kolorów. Dużą popularnością cieszą się te drewnopodobne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z ich samodzielnym montażem mogą nie poradzić sobie wszyscy, a przy wyborze konkretnego rodzaju płytek należy pamiętać o tym, by była antypoślizgowe.

Dobrym rozwiązaniem na podłogę w salonie mogą być również:

  • kamień,
  • parkiet,
  • korek,
  • posadzka żywiczna,
  • beton,
  • linoleum i marmoleum.

Post Author: Mirek