Site Loader

Jednym z najczęściej występujących chwastów w uprawach zbóż jest miotła zbożowa, jest to roślina podobna do traw, która lubi obszary kwaśne i zasobne w wodę.

Chwasty te mogą pojawić się na polach w okresie wiosennym, podczas wysiewu zbóż, dlatego też są konkurencyjne dla naszych upraw. Jest to gatunek, który pobiera z gleby duże ilości składników mineralnych oraz wody, dlatego jest dużą konkurencją dla roślin uprawnych. Miotła zbożowa może dorastać do wysokości 1 m, występuje nie tylko w zbożu, ale także w innych uprawach.

Jak skutecznie zwalczać miotłę zbożową?

Herbicydy selektywne do walki z miotłą zbożową

W przypadku jeżeli zauważymy na polu miotłę zbożową, warto skorzystać ze sprawdzonych herbicydów selektywnych, możemy wykonać oprysk wiosenny, w tym przypadku będą to herbicydy do zwalczania chwastów jedno- oraz dwuliściennych. W okresie wiosennym możemy zatrzymać rozwój, jednak należy pamiętać, iż roślina może rozsiewać się i wzrastać także w okresie jesiennym, dlatego jest zagrożeniem również dla zbóż ozimych. Miotła zbożowa jest gatunkiem, który uodparnia się na działanie herbicydów, dlatego możemy wypróbować różne środki, które z pewnością pozwolą nam na pozbycie się problemu. Herbicydy selektywne mogą działać na liście, łodygi chwastów, doprowadzając do zmian fotosyntezy, wolniejszego rozwoju lub też do obumarcia.

Miotła zbożowa jest gatunkiem, który może uodpornić się na pewne odmiany herbicydów, tego typu zjawisko obserwuje się na terenie całego kraju, a nie tylko w przypadku konkretnych upraw. Prowadzone są oczywiście prace, które mają na celu uzyskanie herbicydów, które będą skuteczne, możemy także zastosować inne metody, przykładowo dokładną selekcję ziaren użytych do sadzenia. Dodatkowo należy pamiętać o prawidłowym wykonywaniu oprysków, należy dysze opryskiwacza umieścić na odpowiedniej wysokości, wykonywać opryski w czasie pogody bezwietrznej, bez deszczu. Problemem może być również zbyt wysoka temperatura podczas oprysków, kiedy oprysk może wyparować z powierzchni rośliny, nie przynosząc oczekiwanych rezultatów.

Na stronie internetowej https://zwalczamychwasty.pl/zwalczanie-miotly-zbozowej-w-zbozach-jest-coraz-trudniejsze/ dostępny jest interesujący artykuł na temat metod zwalczania miotły zbożowej, możemy dowiedzieć się, jakiego rodzaju herbicydy warto zastosować, jak zwiększyć ich działanie. Pojawienie się miotły zbożowej w naszych uprawach może prowadzić do zmniejszenia plonów, dlatego w tym przypadku stosowanie odpowiedniego herbicydu będzie konieczne, dzięki temu możemy uniknąć dużych strat, jeżeli chodzi o ilość zabranego ziarna.

Post Author: Mirek