Site Loader

Drewno konstrukcyjne C24 wymaga odpowiedniej ochrony. To właśnie dzięki niej zyskuje ono bowiem swoje wyjątkowe parametry, pozwalające mu zachować nienaganny wygląd i trwałość przez wiele kolejnych lat. Jakie metody impregnacji stosuje się w przypadku tego naturalnego materiału i które z nich cechują się największą efektywnością?

Dlaczego warto impregnować drewno?

Impregnacja drewna jest konieczna, by zapewnić mu trwałość na długie lata. Warto wiedzieć bowiem, że ten naturalny materiał może ulegać deformacjom, na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych, np. intensywnego promieniowania słonecznego czy skrajnie niskich temperatur. Dodatkowo impregnacja chroni również drewno przed działaniem wilgoci, owadów czy grzybów, znacząco przedłużając jego żywotność. 

Poszukując oferty na wysokiej jakości drewno konstrukcyjne C24 w małopolsce, warto odwiedzić proponowaną stronę, gdzie zamieszczono atrakcyjną ofertę drewna konstrukcyjnego klasy c24. Korzystając z niej, należy również zwrócić uwagę na odpowiednią wilgotność, która – podobnie jak impregnacja – gwarantuje wysoką wytrzymałość i trwałość konstrukcji. To właśnie dzięki nim drewno nie traci nic ze swojej popularności, pomimo upływu czasu i sezonowo zmieniających się trendów.

Kiedy zaimpregnować drewno?

Drewno bardzo często impregnowane jest już na etapie produkcji. Taki materiał będzie znacznie droższy, choć warto podkreślić, że nie będzie on wymagał dodatkowych inwestycji w specjalistyczne preparaty. Takie z kolei proponuje swoim klientom sklep z drewnem w centrum małopolski, którego ofertę sprawdzisz na stronie internetowej i który w swoim asortymencie posiada nie tylko drewno konstrukcyjne, deski tarasowe, podłogowe i obiciowe, ale również i profesjonalne impregnaty, przedłużające żywotność tego naturalnego materiału. Jeśli będzie on impregnowany samodzielnie, warto zwrócić uwagę na pogodę, podejmując pracę w słoneczny i suchy dzień, przy temperaturze wahającej się w granicach od 5 do 20˚C.

Czym różni się impregnacja ciśnieniowa od zanurzeniowej?

Wybór odpowiedniej metody impregnacji uzależniony jest od kilku istotnych czynników, takich jak rodzaj wybranego drewna, ale również i dostęp do odpowiedniego sprzętu. To właśnie dlatego niektóre metody stosowane są wyłącznie przez profesjonalistów. Jedną z nich będzie z pewnością impregnacja ciśnieniowa – jedna z najskuteczniejszych – w trakcie której impregnat zostaje wprowadzony pod dużym ciśnieniem w struktury drewna. Jej atutem jest możliwość zapewnienia wysokiego poziomu ochrony, nawet w miejscach, charakteryzujących się trudnym dostępem. 

Alternatywnym rozwiązaniem będzie z kolei impregnacja zanurzeniowa. Jak sama nazwa wskazuje, materiał zostaje tutaj zanurzony w preparacie impregnującym, który pokrywa całą jego powierzchnię, budując tym samym wyjątkowy poziom ochrony przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Jak zaimpregnować drewno w warunkach domowych?

Impregnacja ciśnieniowa i zanurzeniowa wymagają odpowiedniego zaplecza technicznego. Nie oznacza to jednak, że drewna nie można zaimpregnować również w warunkach domowych. W tym celu wykorzystuje się z reguły dwie metody:

  • impregnację natryskową – szybką i efektywną, pozwalającą skutecznie pokryć preparatem ochronnym duże powierzchnie,
  • impregnację pędzlem – najbardziej czasochłonną i najmniej skuteczną.

Co ważne, wszystkie wymienne metody gwarantują ochronę drewna, z której nie warto rezygnować, by zapewnić mu trwałość i wytrzymałość, pomimo upływającego czasu.

Impregnacja drewna – jak przeprowadzić ją prawidłowo?

Aby specjalistyczny preparat zadziałał w pożądany sposób, konieczne jest przestrzeganie kilku istotnych etapów, składających się na proces impregnacji. To przede wszystkim:

  • usunięcie z drewna zabrudzeń oraz pozostałości po poprzednim impregnowaniu, jeśli miało ono miejsce,
  • wybór odpowiedniego środka, odpowiadającego zarówno rodzajowi impregnowanego drewna, jak i warunkom, w których zostanie ono wykorzystane,
  • równomierne nałożenie preparatu na powierzchnię drewna.

Jak już zostało wspomniane, impregnacja powinna odbywać się w suchy i stosunkowo ciepły dzień. Suche powinno być również drewno, gdyż mokry materiał nie wchłonie w swojej struktury odpowiedniej ilości preparatu, co z kolei przełoży się na niższy poziom jego ochrony.

 

Post Author: Mirek