Site Loader

Czy warto robić frezowanie pod ogrzewanie podłogowe?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. W nowych domach jest to proste i nie wymaga planowania, bo podłogówkę kładzie się przed wylewkami. Czy to oznacza, że w starszych domach, gdzie podłoga jest już skończona, nie da się przerobić instalacji grzewczej? Otóż nie. Ogrzewanie frezowane możliwe jest wszędzie.

Dowiedz się, czy warto i jak to zrobić.

Zalety ogrzewania podłogowego

Popularność tej metody grzewczej nie jest przypadkowa. Wynika z wielu cech, które podkreślają nowoczesność podłogówki. Ogrzewanie podłogowe:

  • pozwala zrezygnować z grzejników, a co za tym idzie – powiększyć pomieszczenie;

  • równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie, zmniejszając poziom wilgoci;

  • przyspiesza osiągnięcie określonej temperatury, co zmniejsza zużycie energii.

Podłogówka to typ ogrzewania, który można podłączyć pod niemal każde źródło ciepła. Działa z użyciem pompy ciepła, kotła gazowego i elektrycznego. Może być podłączone do ogrzewania miejskiego.

Na czym polega frezowanie pod ogrzewanie podłogowe?

Kiedy już zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe mamy, różne możliwości. Często robi się je podczas kładzenia nowej wylewki – po wylaniu pierwszej warstwy układa się rury i zalewa kolejną warstwą. Ta metoda jest czasochłonna, bo trzeba czekać na wyschnięcie posadzki. W starym budownictwie wymagałaby skuwania wylewki.

Proces frezowania jest szybszy i dostępny dla każdego bez brudu. Jak go przeprowadzić?

W pierwszym kroku nawierca się w wylewce kanały głębokie na ok. 2 cm. Następnie umieszcza się w nich rury grzewcze. Ostatnim zadaniem jest podłączenie ich do źródła ciepła. Choć wykonanie frezowania musi być zaplanowane i dostosowanie do budynku, to nie jest to skomplikowane. Wszystko odbywa się z użyciem frezarki, która ułatwia równomierne rozłożenie nawiertów. Do urządzenia podłączony jest specjalny odkurzacz, który pozwala na sprawne pozbycie się kurzu.

Kiedy wykonać ogrzewanie podłogowe frezowane?

Oszczędność miejsca i pieniędzy wiele osób przekonuje do zrobienia ogrzewania podłogowego. Są jednak kwestie, które niektórych powstrzymują. Warto wiedzieć, że frezowanie pod ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w nowym i starszym budownictwie; wykonuje się je w domach jednorodzinnych, blokach i kamienicach, a także budynkach użyteczności publicznej. Ważne jest, że podłogówka na gotowej wylewce nie wpływa na poziom podłogi. Nie trzeba zmieniać progów i drzwi.

Niemal każdy wykończony dom jest przystosowany do takiej instalacji. Nieistotna jest ilość kondygnacji ani powierzchnia. Duże znaczenie ma natomiast głębokość wylewki. Szczególnie na wyższych piętrach montaż frezowanego ogrzewania podłogowego wymaga poznania grubości wylewki. Frezowanie mogłoby uszkodzić instalacje już istniejące. Dobrze jest więc poczynić dokładne ustalenia z firmą, która ma wykonać frezowane ogrzewanie podłogowe.

Post Author: Mirek