Burze i ulewne deszcze mają wpływ na nasze codzienne życie, plany związane z odpoczynkiem i rekreacją, a także transport i gospodarkę, mogą również wpływać na nasze bezpieczeństwo i mienie.
Staramy się określić miejsca i czas występowania burz, aby móc się schronić i zabezpieczyć przedmioty na zewnątrz. Obecnie do śledzenia chmur burzowych wykorzystywana jest zaawansowana technologia, radary pogodowe i komputery do analizy danych. Możemy również sprawdzać, w jakich rejonach kraju czy świata pojawiają się burze.
Powszechnie znajdziemy motyw burzy w mitologii
Burze i pioruny od zawsze fascynowały i wzbudzały lęk ze względu na niszczycielską siłę takich żywiołów. Dlatego aby oswoić swój strach i lepiej poznać takie zjawiska ludzkość wprowadziła do swojej mitologii bogów władających gromami, panujących nad burzą i sztormem. Mogli oni nie tylko ukarać ludzi za złe uczynki, ale również nagrodzić życiodajnym deszczem, który zwiększał plony, zapobiegał suszom, i wynikającym z tego niedostatkiem pożywienia.
W mitologii greckiej znajdziemy najważniejsze bóstwo, Zeusa, czyli boga burzy i piorunów, a jego rzymskim odpowiednikiem jest Jowisz. W mitologii norweskiej jest Thor, syn Odyna, który miota piorunami za pomocą swojego młota, może spowodować sztorm, wierzyli w niego wikingowie. W mitologii krajów, w których rzadko występują burze, ale zdarzają się burze piaskowe, znajdziemy również odpowiednie bóstwa, przykładem jest Set z mitologii egipskiej. Również słowiańskie plemiona posiadały tego typu mitologię, czczono bóstwa oraz przykładowo drzewa oraz miejsca rażone piorunem.
Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, możesz przeczytać ciekawy artykuł na temat tego, jak motyw burzy w mitologii był przedstawiany w różnych regionach świata. Obecnie staramy się określić za pomocą nowoczesnych technologii, gdzie rozwijają się chmury burzowe, w jakim kierunku zmierzają, czy w naszej okolicy można spodziewać się burzy. Możemy to obserwować w czasie rzeczywistym na mapach burzowych online. Takie mapy są łatwe do odczytania, możemy zatem dostosować swoje plany do warunków pogodowych.