Oświetlenie LED to bardzo modne i praktyczne źródło prądu, które wydaje się mieć nieskomplikowaną konstrukcję. Posiada jednak wiele rodzajów, z których każdy posiada własne, specyficzne parametry techniczne. Indywidualna konstrukcja powoduje, że wymagają odpowiedniego zasilania, czyli prądu o stabilizowanym napięciu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na żarówki ledowe 12V/24V czy taśmy LED, konieczne jest zasilanie za pomocą transformatora, który opracowany jest specjalnie dla oświetlenia LED.
Inną możliwością zasilacz impulsowy, czyli elektroniczny, dostosowany do oświetlenia LED. Zapewnia doskonałą moc, a jednocześnie jest energooszczędny. Decydując się na konkretny model trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych cech.
Na co zwrócić uwagę?
Zasilacze do oświetlenia LED dostępne są w wielu wersjach. Do podstawowych należą: hermetyczne, wtyczkowe, meblowe, modułowe oraz takie, które zostały opracowane do montażu w puszce. Wybór modelu uzależniony jest przede wszystkim od miejsca montażu (inny dla oświetlenia ogrodowego, inny dla sufitowego). Na zewnątrz lepiej sprawdzą się zasilacze hermetyczne niż klasyczne zasilacze IP20. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku montowania oświetlenia wewnątrz szafek czy półek. Wtedy konieczne jest schowanie zasilacza, by odpowiednio wyglądał. Aby rozwiązać to w inny sposób, można włożyć go do puszki, czyli użyć transformatorów puszkowych.
Rodzaje zasilaczy
Na rynku istnieje nie tylko zasilacz impulsowy czy stabilizowany, które różnią się wieloma parametrami mocy, ale również inne. Zwykle wybierane są zasilacze modułowe, ponieważ mają korzystne ceny. Sprawdzają się przede wszystkim w oświetleniu wewnętrznym. Natomiast dla lamp LED montowanych na zewnątrz lepiej sprawdzą się zasilacze hermetyczne. Ich wysoka klasa szczelności powoduje, że posiadają dużą odporność na przenikanie zanieczyszczeń i wody. Kolejną grupą zasilaczy są wtyczkowe, które mają prostą budową. Podłączane są bezpośrednio do gniazdka, dzięki specjalnej końcówce DC. Najmniejsze z dostępnych transformatorów to zasilacze meblowe. Praktyczne wymiary i kompaktowa budowa sprawiają, że doskonale nadają się do oświetleń szafkowych i meblowych, a także przestrzeni, gdzie mamy mało miejsca na umieszczenie instalacji zasilającej. Wspomnianą wcześniej grupą zasilaczy są również zasilacze puszkowe, które zakładane są w specjalnych puszkach elektrycznych. Ich zaletą jest możliwość łatwego przechowywania i wymiany, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dobra klasa szczelności powoduje, że transformatory puszkowe znajdują zastosowanie zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych instalacjach. Ostatnią grupą są specjalistyczne zasilacze szynowe, które wymagają specjalnej szyny DIN. Te model stosowany jest w przypadku zaawansowanych instalacji (np. aparatury elektryczne, wyłączniki różnicowoprądowe).
Zasilacze elektroniczne, impulsowe posiadają lepszą sprawność niż ich tradycyjne odpowiedniki, a przy tym są energooszczędne, dzięki czemu zapewniają doskonałe oświetlenie w przystępnej cenie.