Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Producenci baterii chcą oferować jak najlepsze modele, które mogą podtrzymywać działanie różnych urządzeń przez długi czas.

Podczas gdy prędkość przetwarzania w przypadku komputerów podwaja się co 18 miesięcy, pojemność baterii wymaga prawie dekady, aby poprawić się w tym samym stopniu. Smartfon działa zazwyczaj trwa krócej niż dzień, laptop czasami tylko kilka godzin, a samochód elektryczny może przejechać kilkaset kilometrów. Baterie to małe pojemniki na energię, gdzie w energia elektryczna po wstaje z energii chemicznej. Gdy smartfon jest podłączony do sieci, energia elektryczna jest wykorzystywana do ładowania, w czasie odłączenia ładowarki urządzenie pobiera zasilanie wyłącznie z baterii, po wylądowaniu cykl jest powtarzany, zazwyczaj może być powtarzany kilka tysięcy razy. Po naładowaniu akumulator może następnie wytwarzać prąd, kierując elektrony przez obwód, w tym przypadku smartfona, na anodę i będzie to kontynuował, dopóki wszystkie elektrony zawarte w akumulatorze nie zostaną przeniesione na anodę. W typowej baterii znajduje się anoda, katoda i elektrolit – coś, przez co przemieszczają się jony dodatnie.

Akumulatory litowo-jonowe znajdujące się w większości smartfonów i elektroniki mają katodę z tlenku metalu wykonaną z mieszanki kobaltu, niklu, manganu lub żelaza, porowatą anodę grafitową, która utrzymuje w niej jony litu oraz elektrolit soli litowej.

Dodatnio naładowane jony litu przemieszczają się przez elektrolit z anody do katody, kierując elektronami przez smartfon w razie potrzeby z powrotem do anody. Głównym czynnikiem ograniczającym akumulatory jest ich pojemność. Z pewnością akumulatory nimh mogą posiadać większą lub też mniejszą pojemność, ogranicza je także sama wielkość fizyczna, przykładowo w przypadku telefonu komórkowego będziemy mogli liczyć tylko na płaską baterię. W przypadku samochodów, można liczyć na więcej, duże akumulatory które mieszczą się pod maską mogą posiadać większą pojemność. Jednak cały czas dąży się do optymalizacji baterii, będziemy chcieli aby nawet małe baterie posiadały dużą pojemność.

Post Author: Mirek