Site Loader

Cenisz we wnętrzach elementy naturalne, a jednocześnie zależy ci na podążaniu za trendami? Szukasz rozwiązań przykuwających wzrok i nietuzinkowych? Podobają ci się propozycje, które łączą aspekty praktyczne i dekoracyjne? Jeśli Twoja odpowiedź na te pytania brzmi twierdząco, koniecznie zwróć uwagę na fornir kamienny. Z powodzeniem wykorzystasz go na różnych powierzchniach i w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, zaś właściwości materiału przekładają się na ważne z punktu widzenia użytkowania zalety. Przyjrzyjmy się kamiennym fornirom nieco bliżej.

1. Jak powstaje fornir kamienny?

2. Gdzie można stosować forniry kamienne?

3. Zalety forniru kamiennego

4. Jak dopasować fornir kamienny do charakteru wnętrza?

Dostępny na rynku kamienny fornir występuje w kilku wersjach różniących się wielkością. Najczęściej spotyka się elementy małe – o wielkości 60 x 120 cm oraz w wersji dużej – 122 x 240cm. Grubość w obu przypadkach wynosi kilka milimetrów. Przykłady fornirów znajdziesz na stronie https://www.graniteks.pl/c/fornir-kamienny/.

Jak powstaje fornir kamienny?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, kamienny fornir jest elementem naturalnym. Powstaje z kamienia naturalnego, a konkretnie ze skał łupkowych, które najpierw dzieli się na płaskie kolumny, a później podaje obróbce cieplnej mającej na celu rozwarstwienie każdego fragmentu. Gdy surowiec ostygnie, okleja się go włóknem szklanym, które po wyschnięciu kleju odrywa się z cienką warstwą kamienia. Właśnie w ten sposób powstaje fornir!

Z reguły na pojedynczy element forniru kamiennego składa się maksymalnie 2 mm warstwa kamienia naturalnego oraz nie grubsza niż 1 mm warstwa włókna szklanego. Z tego składa się niezwykle cienki arkusz o grubości do 3 mm, który ma szerokie zastosowanie w aranżowaniu wnętrz.

Gdzie można stosować forniry kamienne?

Fornir, podobnie jak sam kamień naturalny, to materiał, który cechuje się wysoką uniwersalnością, dlatego z powodzeniem można wykorzystywać go w różnych pomieszczeniach i w różnych formach. Co ważne, idealnie sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, zastępując tradycyjne płytki kamienne.

W pomieszczeniach za pomocą forniru łatwo wyczarujesz wielkoformatowe wykończenie ściany lub dekoracyjny detal na jednym jej fragmencie. Taka aranżacje świetnie prezentuje się jako geometryczna kompozycja z kilku elementów. Spektakularny efekt możesz osiągnąć w każdej części domu: w salonach, sypialniach, ciągach komunikacyjnych, przy schodach, a także w kuchni i łazience. Na zewnątrz fornir sprawdzi się natomiast jako kamień elewacyjny.

Do najpopularniejszych sposobów wykorzystania forniru zaliczamy:

  • oblicowania ścian – ponieważ omawiana tapeta z kamienia występuje w wielu różnych wykończeniach, jak łupek, kwarcyt czy piaskowiec, możliwości wykończenia ścian są bardzo szerokie,
  • wykończenie podłóg – trwałość i estetyka forniru sprawiają, że podłogi nim wykończone wykorzystuje się zarówno w nowych budynkach, jak i w renowacji wnętrz nacechowanych duchem historii,
  • okładziny kominkowe – fornir kamienny sprawdzi się jako kamień dekoracyjny przy kominkach stanowiących często centralny punkt salonów,
  • kamień dekoracyjny – częściowe zastosowanie forniru można wykorzystać jako elegancki panel na ścianie czy oprawa elementu oświetleniowego.

Arkusze forniru można wykorzystać również w mniej typowych odsłonach, na przykład jako sposób na wykończenie podświetlanego panelu LED, dla uzyskania niesamowitego efektu wizualnego. Możesz pokusić się także o przyklejanie forniru na meble, na przykład blaty czy fronty szafek, co nada im nowoczesny i elegancki charakter. Ciekawie prezentują się także zakrzywione powierzchnie formowane za sprawą forniru. Takie rozwiązanie cieszy się szczególną popularnością w minimalistycznych aranżacjach.

Warto w tym miejscu podkreślić, że fornir kamienny doskonale komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak drewno, metal czy szkło.

Zalety forniru kamiennego

Dlaczego fornir kamienny cieszy się tak dużą popularnością i jest silnie reprezentowany w trendach? Przemawiają za tym przede wszystkim jego właściwości. Mimo bardzo naturalnego wyglądu, który praktycznie nie różni się od tradycyjnych płytek kamiennych, to materiał lekki, wygodny i bezproblemowy w transporcie. Montaż forniru również nie nastręcza trudności.

Najważniejszą zaletą forniru jest jednak jego elastyczność. Dzięki temu okładziny fornirowe stosuje się nie tylko na gładkich powierzchniach, ale również na łukach czy elementach o obłym kształcie. Na uwagę zasługuje także wysoka trwałość, odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym z atutów forniru jest szeroki wybór kolorów i struktur, co daje szerokie możliwości aranżacyjne.

Jak dopasować fornir kamienny do charakteru wnętrza?

Jeśli nie wiesz, jaki typ forniru wybrać do swojego domu lub mieszkania, korzystaj z ogólnych zasad aranżacji. Jedną z głównych reguł jest trzymanie się wytycznych głoszących, że płyty jasne powiększają i oddalają, zaś ciemne nadają przytulności i uspokajają. Zastanów się zatem, jaki efekt chcesz uzyskać oraz jaki charakter będą miały pozostałe elementy wykończeniowe, dekoracje i wyposażenie. Ponieważ kamień to surowiec szlachetny, świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o surowym wyglądzie. Jeśli jednak chcesz nadać mu bardziej swojski charakter, połącz fornir z elementami drewnianymi, tekstyliami czy kolorowymi dekoracjami.

Post Author: Mirek