Site Loader

Osoby poszukujące pracy niekiedy mogą natknąć się na oferty firm, które poszukują drwala.

Jest to zawód, który kojarzy się z wycinką drzew, dbaniem o kondycję lasów, porządkowaniem przestrzeni nie tylko leśnej, ale także parków czy też terenów miejskich. Osoby, które chciałyby zostać drwalem, powinny wykazać się dobrą kondycją, jest to wymagający i ciężki zawód, który będzie wymagał często dużo wysiłku.

Z czym wiąże się praca drwala?

Często prace leśne prowadzone są w lasach, przykładowo praca drwala może polegać na pozyskiwaniu drzew na potrzeby przemysłu. W tym przypadku ekipa drwali współpracuje z leśnikami, którzy oceniają, które drzewa mogą zostać wycięte, niekiedy jest to praca w miejscach trudno dostępnych, w niesprzyjających warunkach. Praca drwala trwa przez cały rok, także w warunkach zimowych, kiedy może wzrosnąć nieco niebezpieczeństwo związane z pracą, jak również trudność w pozyskaniu drewna. Drwale pozyskują także drzewa przewrócone w czasie wichur, wówczas należy zwrócić uwagę na odpowiednie posegregowanie, przygotowanie drzewa do wywózki, może wiązać się to przykładowo z obcięciem gałęzi czy też korowaniem pni.

Obecnie drwale korzystają z nowoczesnego sprzętu, będą to piły spalinowe, siekiery, piły ręczne. Wykorzystywany jest także specjalistyczny ciężki sprzęt, ciągniki, które posiadają dużą moc, drzewo transportowane jest następnie odpowiednio przygotowanym naczepami do samochodów ciężarowych. Często dużym problemem może być dostanie się miejsce wycinki, nie zawsze warunki ukształtowania terenu sprzyjają, aby wjechać ciągnikiem. Dlatego drwal musi być osobą pomysłową, wiedzieć w jaki sposób ścinać drzewo, aby ułożyło się w odpowiednim kierunku. Niekiedy wycinka może być prowadzona także w miastach, pomiędzy zabudowaniami, należy wówczas ocenić bardzo dokładnie w jakim kierunku położy się ścięte drzewo.

Marzysz o pracy drwala? Zobacz, jak nim zostać!

Warunki pracy drwala

Praca drwala może być niebezpieczna, dlatego należy zachować właściwe warunki bezpieczeństwa, nosić okulary ochronne, kask, zwracać uwagę na pracę innych, dzięki temu zachowamy warunki BHP. Drwal powinien umieć obsługiwać przykładowo piłę spalinową, wiedzieć jakiej mieszanki paliwowej wymaga, wiedzieć kiedy należy zmienić czy też naciągnąć łańcuch. Do pracy drwala należy także dobranie odpowiedniej mieszanki paliwowej, odpowiednia eksploatacja sprzętu, drwal często posługuje się także siekierą, różnego rodzaju klinami, które ułatwiają ścięcie czy też porąbanie drewna. Osoby, które chciałyby zostać drwalem lub pracować w lesie przy wycince, mogą skończyć kurs specjalistyczny pilarza, gdzie nauczą się bezpiecznego wykorzystywania pił zarówno ręcznych, jak również mechanicznych. Kursy na pilarza kończą się egzaminem, należy zdać go pozytywnie, zarobki drwala mogą być dość wysokie, zwłaszcza jeżeli zwrócimy uwagę na pracę w warunkach niebezpiecznych, niesprzyjających.

Wiele informacji na temat tego, jak zostać drwalem, możemy znaleźć w internecie, możemy także znaleźć fora internetowe, które mogą przybliżyć nam zawód, możemy porozmawiać z osobami, które wykonują pracę drwala. W przemyśle drzewnym mogą pracować także osoby, które posiadają uprawnienia do obsługi sprzętu specjalistycznego, ciągnika, samochodu ciężarowego.

Post Author: Mirek