Site Loader

Wśród rozwiązań podłogowych możemy wymienić te standardowe, które widzieliśmy już setki razy, jak chociażby drewniane lub winylowe panele czy płytki różnego rodzaju. Podłoga z żywicy raczej rzadko jest pierwszym skojarzeniem, a warto się nią zainteresować, bowiem na tle konkurentów wypada naprawdę korzystnie. Trzeba bowiem wiedzieć, że przy rozwiązaniu, jakim jest podłoga żywiczna, cena to tylko jeden z pozytywnych wyróżników!

podłoga z żywicy cena za metr

Warto zacząć od tego, że żywice syntetyczne przez długi czas stosowało się najczęściej do instalacji posadzek w budynkach o charakterze przemysłowym bądź w garażach o dużych powierzchniach. Ich właściwości i możliwość wykończenia okazały się jednak na tyle ciekawe i funkcjonalne, że projektanci wnętrz zaczęli myśleć o nich w kontekście innych przestrzeni. Dlatego, jeśli w grę wchodzi podłoga z żywicy, cena za metr odpowiada jej zaletom. A tych jest wiele, bowiem podłogi z żywicy są:

  • odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, jak również na duże obciążenie. Przy odpowiednim wykończeniu i wzmocnieniu kruszywem może to być nawet ciężar samochodu,
  • wodoodporne, dzięki czemu nie wsiąka w nie żadna ciecz i łatwo je uprzątnąć,
  • chemoodporne, dzięki czemu nawet bardzo mocne środki chemiczne nie wpłyną na posadzkę negatywnie,
  • bezspoinowe, co sprawia, że wilgoć nie wnika pod posadzkę,
  • antypoślizgowe, jeśli zdecydujemy się na takie wykończenie,
  • antyelektrostatyczne, dzięki czemu nie przyciągają pyłków, kurzu czy zwierzęcej sierści, co jest ważne zwłaszcza dla alergików,
  • w przypadku użycia żywicy poliuretanowej posadzka jest odporna na promienie UV i temperaturę od -20 do 80 stopni Celsjusza.

Należy przy tym pamiętać, jak długotrwałym rozwiązaniem jest posadzka żywiczna – cena tego rozwiązania zapewnia nam nawet dekadę w pełni funkcjonalnej i bardzo wytrzymałej na eksploatację nawierzchni. W razie powstania ubytków wystarczy nanieść nową, wierzchnią warstwę. Nie ma potrzeby wymieniania całej podłogi. W tym miejscu warto zaznaczyć, że podłoga z żywicy może być barwiona na jeden kolor bądź na całą mieszankę, dzięki czemu wpasuje się w określone założenia aranżacyjne.

Podłoga żywiczna – cena zależy od kilku czynników

Jest szereg zmiennych, które należy ustalić, żeby właściwie określić budżet przy kupowaniu żywicy do podłogi. Najważniejszym elementem składowym ceny tego rozwiązania jest oczywiście materiał.

  • Najpierw należy zdecydować się na rodzaj żywicy – czy będzie epoksydowa czy poliuretanowa. Ta druga, z racji na większą odporność, jest droższa.
  • Kolejnym etapem jest zdecydowanie, jakiej grubości będzie posadzka. W zależności od przeznaczenia będzie się to różnić. Np. ta w garażu powinna być odpowiednio wzmocniona.
  • Trzecią sprawą jest oczywiście metraż, przy czym im większy, tym lepiej. Wynika to z tego, że żywica jest sprzedawana w określonych ilościach i przy małym metrażu możemy zostać z nadwyżką materiału.
  • Czwarta to już kwestia realizacji. Posadzkę żywiczną można wykonać samemu, jednak by mieć całkowitą pewność, że jest zainstalowana prawidłowo, warto sięgnąć po pomoc specjalistów.

Patrząc na to, ile kosztuje podłoga żywiczna, cena samego materiału u wiodącego polskiego producenta, firmy Techniart, okazuje się, że jest to naprawdę korzystne rozwiązanie na tle konkurencyjnych systemów.

Posadzka żywiczna – cena pielęgnacji jest bardzo niewielka

Warto zaznaczyć, że podłogi z żywicy można bardzo mocno eksploatować i ich sprzątanie nie wymaga dużego nakładu pracy. Właściwie wystarczy woda i dowolny płyn do czyszczenia. Dzięki temu cena tego rozwiązania zwraca się również pod tym względem. Warto zapoznać się z tematem szerzej, bowiem posadzki żywiczne stosować można zarówno w salonie, jak i w kuchni, na tarasie, balkonie czy w garażu.

Post Author: Mirek