Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Myśląc o pościeli, zwykle wyobrażamy sobie ciepłą kołdrę i puszyste poduszki. Jednak ważnym elementem jest również prześcieradło. Choć z reguły nie jest widoczne spod pościelonego łóżka, to jego zadaniem jest zapewnienie nam komfortu snu. Sprawą drugorzędną jest jego kolor czy wzór. Zwłaszcza osoby, które do tej pory miewały problemy ze snem, mogą zastanowić się, czy to nie sprawka prześcieradła. A może chcesz zmienić aranżację sypialni i wybrać nową pościel, która do niej będzie lepiej pasować? Też musisz postawić najpierw na wygodę, a potem na modę.

Pościel musi być przyjemna w dotyku

Aby czuć się komfortowo, materiał, z jakiego uszyta jest pościel, musi być przyjemny w dotyku. Dotyczy to wszystkich elementów, w tym prześcieradła czy poszewek. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na materiał, jego jakość i staranność uszycia prześcieradła czy poszewek. Nawet najmiększy materiał z krzywymi szwami, nie będzie wygodny w użyciu. Dobrze jest też zastanowić się nad prześcieradłem z gumką, ponieważ taki typ stabilnie okrywa materac i nie roluje się podczas snu.

Materiałów, z jakich można uszyć pościel jest wiele. Jednak są mniej i bardziej popularne produkty. Choć bawełna egipska jest świetnym i piękny materiałem, to w Polsce uważana jest za luksusową i niewiele osób w nią inwestuje. Tak samo jedwab. Jeśli już kupujemy jakąś część pościeli z niego wykonaną, jest to poszewka na poduszkę, ponieważ jedwab ma właściwości pomagające utrzymać urodę w ryzach.

Najczęściej spotyka się pościel z 100% bawełny o różnym splocie oraz tkaniny wykonane z mieszanki bawełny i włókien syntetycznych. Dodanie włókien sprawia, że materiał zmienia swoje właściwości. Może być trwalszy, odporny na zagniecenia, o zwiększonej elastyczności czy też grubszy. Bardzo popularna jest choćby pościel z tkaniny Jersey. Jest to połączenie bawełny i włókien syntetycznych, które sprawia, że taka pościel jest bardziej rozciągliwa, ale wciąż delikatna w dotyku. Prześcieradło czy poszewki są bardzo ciepłe, a więc najlepiej sprawdzą się na zimę. Również frotte jest tkaniną polecaną na zimniejsze miesiące. Jest to tkanina pętelkowa, czemu zawdzięcza swój nieco bardziej puszysty wygląd, wykonana z bawełny i poliestru. Dobrze trzyma ciepło i jest miękka w dotyku.

Często kupowana jest też pościel z kory. Warto wiedzieć, że również ta tkanina jest mieszanką włókien bawełny i poliestru w proporcji 4:1. Ponadto jest lubiana ze względu na swoją strukturę. Mniej się gniecie, łatwo pierze i szybko schnie. Jest też przyjemna w dotyku i przewiewna.

Coraz popularniejsza staje się satyna bawełniana. Tutaj wbrew nazwie, nie mamy do czynienia z mieszanką włókien. Dzięki odpowiedniemu splotowi włókien bawełny uzyskuje się nowy materiał, który ma najlepsze cechy bawełny, ale przez połysk i wytrzymałość przypomina satynę. Choć nie jest to droga pościel, wygląda na luksusową. Między innymi przez to, stała się bardzo popularna.

Jak wybrać prześcieradło?

Kiedy już zdecydujemy, jaki materiał nam najlepiej pasuje, trzeba wziąć pod uwagę jego jakość. Ważna jest gramatura, która mówi o tym, jak grube jest prześcieradło. Cienkie płótno szybko się zniszczy, a zbyt grube prześcieradło może być twarde i nieprzyjemne w dotyku. Im większa gramatura, tym grubszy jest materiał. Dlatego warto kupować pościel o gramaturze od 200 g/ m kw wzwyż.

Istotny jest też rozmiar. Tutaj pomocna może być znajomość wymiarów materaca. Pod jego wymiar, wybiera się rozmiar pościeli. Jeśli kupimy większą nic się nie stanie, oprócz tego, że materiał będzie luźny. Jednak zakup za małej pościeli sprawi, że nie zmieścimy w poszewki poduszek, a prześcieradło będzie za małe. Jeśli nie zachowaliśmy kartki od producenta, można po prostu zmierzyć materac i dodać do jego wielkości kilka centymetrów.

Kupując prześcieradło, wręcz wskazane jest, aby wybrać większe, ponieważ płachtę materiału można podwinąć pod materac. Bardziej praktyczne jest prześcieradło z gumką, które musi być większe niż powierzchnia materaca, aby móc gumę zaczepić o jego boki. Zatem tutaj warto do wymiarów materaca doliczyć jeszcze jego grubość i wyznaczyć w ten sposób najlepszy rozmiar.

Stylizacja bez wyrzeczeń

Ostatnią ważną rzeczą podczas wyboru pościeli, jest po prostu jej kolor czy wzór. Chcemy mieć ładną, wygodną i praktyczną sypialnię. A zatem nie warto wybrać prześcieradła, które po prostu pasuje nam wymiarem, ale takie, które pasuje również do aranżacji. Bardzo popularne jest białe prześcieradło, które jest po prostu uniwersalną bazą dla reszty pościeli.

Sama pościel powinna być dopasowana do ogólnego motywu w aranżacji tego pomieszczenia. Jeśli stawiamy na neutralne kolory i styl boho, to i pościel może być biała, beżowa, jasnobrązowa czy nawet zielonkawa. Natomiast chcąc mieć nowoczesne wnętrze, można rozważyć nawet czarną czy granatową pościel. Te kolory, choć są bardzo mocne, są również niezwykle szykowne. I co ciekawe obecnie znajdziemy także prześcieradła w ciemnych barwach, a więc z powodzeniem można kupić cały komplet pościeli w tym samym kolorze.

Aby łóżko się ładnie prezentowało, warto dodać też ozdobne poduszki, które mają podkreślić nasz zamysł dekoracyjny. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie kapy na łóżko. Nie tylko je ozdobi, ale też zakryje pościel i ochroni ją choćby przed osiadaniem kurzu. A do tego może ukryć pościel, która nam się podoba, ale niekoniecznie pasuje do stylu pokoju.

Post Author: Mirek