Site Loader

Wybór bramy garażowej jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim od ilości miejsca przed garażem. Inne rozwiązania zastosujemy w garażach ogrzewanych, a inne w pozbawionych ogrzewania. Ponadto równie istotną rolę może odgrywać sama cena i koszt montażu takiego wyposażenia. Ostatecznie istotnym czynnikiem wpływającym na nasz wybór będą dodatkowe możliwości zabezpieczenia oraz ochrony przed włamaniem, co może być najważniejszą z wymaganych od bramy cech.

Ogromną popularnością cieszą się bramy garażowe segmentowe, które nie wymagają wygospodarowania przed nimi przestrzeni na otwarcie. Dzięki automatyce i sprawnym napędom są doskonałym materiałem na bramę w większości budowanych w nowym budownictwie garaży. Stworzone z segmentów wypełnionych styropianem lub pianką poliuretanową stanowią również świetną izolację termiczną i akustyczną garażowych przestrzeni. Można je z powodzeniem wykorzystać do zabezpieczenia wejścia i wjazdu do garaży ogrzewanych, dzięki czemu obniżyć ich współczynnik ciepłochłonności i sprostać obecnym wymaganiom stawianym przez przepisy budowlane.

Brama segmentowa górna sprawdzi się nawet w niskich garażach. Wymaga możliwości zagospodarowania przestrzeni pod stropem tego pomieszczenia. Chowając się pod nadproże, daje możliwość lepszego zagospodarowania przestrzeni.

Brama segmentowa boczna otwiera się na jedną ze ścian garażu, przez co pozwala przykładowo na zorganizowanie oświetlenia na sufitach. Być może zajmie więcej przestrzeni użytkowej, ale jest równie dobrym rozwiązaniem pozwalającym na wejście do garażu jeszcze zanim cała brama zostanie otwarta.

Takie bramy z powodzeniem można wykorzystać do wykończenia garaży, które otwierają się wprost na ulicę, chodniki lub wyróżniają się zdecydowanie krótkim podjazdem. Sprawdzą się idealnie, gdy pragniemy wygospodarować przed garażem nieco więcej miejsca. Gdy nie mamy możliwości na otwarcie garażu w sposób wymagający wykorzystania choćby minimalnej przestrzeni przed nim.

Innym rozwiązaniem na zabezpieczenie wejścia do garażu są bramy rolowane wyposażone ponadto w hamulec elektromagnetyczny dodatkowo utrudniający podważenie takiej bramy garażowej. Podobnie jak bramy segmentowe, lamele bram rolowanych mogą być wypełnione materiałem termoizolacyjnym, który zapewni prawidłową, niską wartość współczynnika ciepłochłonności garaży ogrzewanych.

Jest to rozwiązanie, które wymaga większej wysokości nadproża, ale z możliwością zabudowy przed bryłą pomieszczenia garażowego, w przypadku braku miejsca pod stropem pomieszczenia.

Bramy odpowiedniej jakości zapewniają dodatkowo dobrą izolację akustyczną. Otwierają się bez konieczności wykorzystania miejsca przed bryłą budynku, a co za tym idzie, mogą z powodzeniem być stosowane w miejscach bezpośredniego otwarcia się garażu na ulice, chodniki, i krótki podjazd.

Bramy rolowane są w cenie, ponieważ zapewniają najlepszą izolację termiczną spośród wszystkich gatunków bram garażowych. Większe wydatki poniesione na ich zakup i montaż powinny zwrócić się niższymi kosztami ogrzewania przestrzeni garażowych. Ten rodzaj bram może stanowić jakościowe zabezpieczenia przed wejściem nieproszonych gości do środka budynku.

Najłatwiejsze do sforsowania wydają się bramy rozwierne, które nie stanowią najlepszej izolacji termicznej i raczej nie sprawdzą się w ogrzewanych garażach pozostających integralną częścią bryły budynku mieszkalnego. To jednak zdecydowanie najtańsza alternatywa, dzięki której można sporo zaoszczędzić na kosztach zakupu dobrego wyposażenia i zabezpieczenia garażu.

Zbudowane z jednego lub dwóch skrzydeł dają się z łatwością otwierać bez konieczności długotrwałego kręcenia korbami wykorzystywanymi do otwierania bram innych rodzajów niewyposażonych w napęd. Można je również całkowicie zautomatyzować, lecz dla szukających oszczędności będzie to zbędny wydatek.

Niewyposażone w napęd bramy rozwierne zmuszają do ich manualnego otwarcia. To powoduje konieczność wychodzenia z ciepłego pojazdu niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Zmusi nas więc do wychodzenia na niepogodę, deszcz czy mróz, panujący w środku zimy. Pamiętając o tym, powinniśmy zastanowić się, czy na pewno opłaca nam się robić oszczędności kosztem własnego zdrowia.

Co niezwykle ważne, wymagają one wygospodarowania dość sporej przestrzeni przed bryłą budynku, co może je eliminować w przypadku zastanego położenia niektórych z garaży. Bliskość ulicy, chodnika i zbyt krótki podjazd zmuszają nas do sięgnięcia po inne, nieco droższe rozwiązania. Zanim więc zdecydujemy się na akceptację projektu budowlanego naszego nowego domu jednorodzinnego, przemyślmy sposób, w jaki pragniemy otwierać nasz garaż i wygospodarujmy przed nim niezbędną przestrzeń, by umożliwić sobie skorzystanie z kilku alternatywnych rozwiązań.

Brama uchylna podobnie jak rozwierana wymaga pozostawienia przestrzeni przed budynkiem garażu na jej prawidłowe otwarcie. To 1 do 1,5 metra odległości, które mogą mieć znaczenie. Równie istotna może okazać się sposobność montażu takowej w niskich garażach z nadprożem niewielkiej wysokości. Dzięki dodatkowej automatyce pozwoli na otwarcie przy pomocy pilota z ciepłego wnętrza własnego samochodu.

Brama taka, otwierając się, zachodzi przed bryłę budynku, by w końcu schować się pod garażowym sufitem. Jej manualne otwarcie nie powinno stanowić dużego problemu, ale z wielu powodów opłaca się inwestować w napędy i automatykę garażową. Tym bardziej że duże zainteresowanie pozwoliło na osiągnięcie niższych i konkurencyjnych cen takiego wyposażenia.

Podobnie jak bramy rozwierne to nie najlepszych sposób na dokonanie dobrej termicznej izolacji pomieszczeń garażowych. Bramy uchylne, choć stworzone z materiałów dobrego gatunku, nie zapewnią nam niskich wartości współczynników ciepłochłonności, wymaganej przez stale zaostrzane przepisy.

Wymagania stawiane bramom garażowym przede wszystkim skupiają się wokół bezpieczeństwa użytkowania, możliwości zautomatyzowania procesów otwierania i zamykania takich bram, jakościowego zabezpieczenia antywłamaniowego oraz samych kosztów niezbędnych do poniesienia, jako inwestycja w osiągnięcie najlepszej wypadkowej sumy tych wszystkich cech.

Zanim więc podejmiemy decyzje o kupnie i zabudowie bramy garażowej, zastanówmy się nad wszystkimi rozwiązaniami, nad ich pozytywami i negatywami. Przemyślmy decyzje o możliwości zastosowania dodatkowego wyposażenia w postaci fotokomórek, zabezpieczeń, przed drastycznym zamknięciem się takich bram, przed ich zatrzaśnięciem w wyniku usterki bądź zerwania sprężyn i innych udogodnieniach, w które warto zainwestować. Także nad automatyką i zakupem dobrego napędu, który nie będzie ulegał awarii.

Równie istotne okazują się: estetyka i jakość izolacji. Decydują one o możliwości ogrzania takiej garażowej powierzchni, ale i o walorach aranżacyjnych. Ładnie prezentujący się dom jednorodzinny winien mieć bramę garażową, współgrająca wyglądem z elewacją wykończeniem okiennym i drzwiami prowadzącymi do jego wnętrza. Zadbany i dobrze prezentujący się budynek świadczy przecież o jego gospodarzach.

Zdjęcie – materiały własne firmy EasyDoor.pl

Post Author: Mirek