Site Loader

Wszystkie urządzenia mechaniczne i ich części z czasem ulegają zużyciu. Problem ten jest jeszcze bardziej widoczny w przypadku ciężkich maszyn i sprzętu budowlanego, który często wykorzystywany jest do specjalistycznych prac w niekorzystnych warunkach – a w takiej sytuacji nie trudno jest o jakieś uszkodzenie. Jak to jest w przypadku maszyn marki Caterpillar? Które części do koparek Cat są najbardziej narażone na uszkodzenia i wymagają najczęstszej wymiany, a które części do maszyn Caterpillar poszczycić mogą się dużą trwałością?

Części do maszyn Caterpillar – jak wydłużyć ich żywotność?

Jak w przypadku wszystkich urządzeń mechanicznych czy elektrycznych najważniejsza jest profilaktyka. Zacząć należy od regularnych kontroli podstawowych elementów maszyn budowlanych i pilnowania terminów kolejnych przeglądów technicznych. Co więcej, sprawdzanie poziomu płynów w zbiornikach czy elementów hydrauliki, a także podstawowa ocena wizualna w poszukiwaniu uszkodzeń mechanicznych powinny być niemalże codziennością. Dzięki temu wizyty w sklepie Caterpillar celem zakupu nowych części nie będą zbyt częste.

Nie bez znaczenia jest też dbanie o czystość maszyny. Warto po każdym dniu pracy umyć maszynę i ponownie ocenić jej stan – czy nie doszło do jakichś drobnych uszkodzeń bądź czy żadne elementy łączenia nie uległy poluzowaniu. Bardzo ważny jest również stan czystości w samej kabinie – warto zadbać o to, by wewnątrz nie zalegały śmieci czy luźne przedmioty, które mogą, na przykład, doprowadzić do wypadku na wskutek blokady pedału gazu czy hamulca.

Na które elementy trzeba zwracać szczególną uwagę?

Koparki i inny ciężki sprzęt budowlany pracuje w bardzo trudnych warunkach, często na nierównym terenie, gdzie dochodzi do różnych przesileń. Urządzenia te narażone są na ciągły kontakt z pyłem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami, które mogą powodować różne usterki. Odpowiednia profilaktyka pozwoli znacząco wydłużyć żywotność wszystkich części eksploatacyjnych, jednak uszkodzenia prędzej czy później i tak się pojawią. Wówczas pojawia się dylemat czy kupować oryginalne części do maszyn Caterpillar czy zamienniki.

W przypadku sprzętu budowlanego najczęstsze są usterki hydrauliki, układu chłodzenia czy elektryki. Często dochodzi także do różnych problemów związanych z napędem – od wycieków płynów chłodniczych i oleju, przez uszkodzenie turbiny, na zatarciu całego silnika kończąc. W przypadku koparek cat elementem mechanicznym ulegającym najczęstszym awariom są gąsienice. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wyłapywanie najmniejszych nieprawidłowości w działaniu sprzętu. Pozwala to szybko wyeliminować problem i uniknąć kosztownej awarii i unieruchomienia maszyny.

Post Author: Mirek