Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Słupy cynkowane dla energetyki i telekomunikacji

Kluczowymi elementami nowoczesnych infrastruktur przesyłu energii i fal radiowych, są słupy cynkowane i konstrukcje stalowe zbudowane z ocynkowanych elementów metalowych. Zarówno wieże nadawcze, jak i różnego rodzaju słupy energetyczne muszą być wykonane z niezwykłą starannością i profesjonalnym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Jak wygląda podział tego typu elementów i jakie muszą spełniać wymogi?

Nowoczesne słupy cynkowane i konstrukcje dla sieci telekomunikacyjnych

Najczęściej stalowe konstrukcje ocynkowane spotykamy w branży energetycznej, a dokładnie w naziemnych sieciach przesyłu energii o średnim, wysokim i bardzo wysokim napięciu. Tego typu słupy energetyczne to mniejsze lub większe, a w przypadku najwyższego napięcia wręcz olbrzymie konstrukcje, które muszą być zaprojektowane i wykonane przez profesjonalnych inżynierów i specjalistów z zakresu projektowania, konstruowania, spawalnictwa i badań nieniszczących.

Elektroenergetyczne słupy cynkowane, ze względu na rodzaj ich konstrukcji, dzieli się na kilka typów funkcjonalnych, takich jak np. słupy energetyczne przelotowe, krańcowe, oporowe, narożne, odciągowe czy wielofunkcyjne, łączące w sobie np. funkcję słupa oporowego z narożnym.

W przypadku sieci telekomunikacyjnych stalowe konstrukcje ocynkowane mają zazwyczaj postać wież transmisyjnych lub masztów antenowych, na których montowane są przekaźniki i nadajniki sieci komórkowych.

Słup energetyczny na działce

Słupy cynkowane stanowiące elementy infrastruktury energetycznej muszą odznaczać się bardzo dużą odpornością mechaniczną oraz izolacyjnością elektryczną. Jest to kwestia bezpieczeństwa oraz trwałości tego typu instalacji.

Zdarza się też, że słupy energetyczne o średnim czy wysokim napięciu znajdują się na prywatnych działkach. I to nie tylko działkach rolnych, ale także działkach budowlanych, gdzie w bliskim sąsiedztwie mieszkają ludzie i zwierzęta. Dlatego słupy muszą być odpowiednio zabezpieczone, tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców.

Aktualnie, jeśli posiadamy słup energetyczny na działce budowlanej, żeby móc postawić na niej nowy budynek mieszkalny, muszą być zachowane odpowiednie odległości. Przy czym należy pamiętać o tym, że w przypadku tego typu konstrukcji, zawsze trzeba zachować ostrożność i po prostu trzymać się od niej z daleka.

Post Author: Mirek