Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Tłumiki akustyczne jako sposób na ciszę w pomieszczeniach

W wielu pomieszczeniach, czy to w domu czy w miejscach użyteczności publicznej, niezbędna jest całkowita cisza. Dlatego w systemach wentylacyjnych w tego typu miejscach stosowane są tłumiki akustyczne. Niemniej jednak instaluje się je nie tylko tam. Kiedy jeszcze urządzenie tego typu jest przydatne?

Tłumik akustyczny – wentylacja w trybie cichej pracy

Każdy, nawet najnowocześniejszy system wentylacyjny generuje pewien hałas. Często jest on niesłyszalny, gdyż zagłusza go gwar panujący w pomieszczeniu czy też hałas z zewnątrz. Jednak gdy zapada cisza, szum może być irytujący. W takich chwilach z pomocą przychodzą tłumiki akustyczne. Wyciszają one pracę wentylacji, tak aby nie była już więcej uciążliwa.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o starszych systemach wentylacyjnych. Wiele z nich pracuje na tyle głośno, że dźwięk jest słyszalny przez całą dobę. Nie zawsze możliwa jest wymiana całego system, dlatego w takich przypadkach poleca się zamontować tłumiki do wentylacji.

Tłumiki wentylacyjne – kiedy jeszcze je stosować?

Zasadniczo głównym celem montażu tłumików akustycznych jest wyciszenie hałasu generowanego przez system wentylacyjny. Jednak niechciane dźwięki dochodzące do pomieszczenia mogą być generowane również gdzie indziej. W przypadku niektórych systemów przez wentylację przekazywane są dźwięki z innych pomieszczeń. Czasami wynika to z konstrukcji budynku, w którym nie sposób zamontować wentylację, która zapobiegnie przekazywaniu dźwięków. W innych przypadkach problem wynika z niewłaściwie wykonanego projektu wentylacji.

Jak wybrać tłumik akustyczny do danej wentylacji?

Rozróżnia się dwa główne rodzaje tłumików wentylacyjnych – o przekroju okrągłym i poprzecznym. Jednak poszczególne modele różnią się również rozmiarami i materiałami, z jakich zostały wykonane. Wybierając tłumiki akustyczne warto skorzystać z porady fachowców, którzy pomogą dobrać te elementy do danego systemu. Warto również zwrócić uwagę na to, jak intensywny jest hałas i jak bardzo trzeba go w danej sytuacji wyciszyć.

Więcej na temat tłumików akustycznych: https://www.bh-res.pl/oferta/tlumiki-akustyczne/

Post Author: Mirek