Site Loader

Szklane lampy to jedna z wciąż modnych propozycji do domowych wnętrz. Pięknie się prezentują ze względu na światło odbijające się od transparentnego szkła. Jeśli dodatkowo jest ono kolorowe, można zbudować ciekawą aranżację, i nie ma znaczenia, czy kierujemy się w stronę wystroju tradycyjnego, nowoczesnego, czy typowo industrialnego. Jakie zalety i wady możemy wymienić, wybierając szklane lampy?

Propozycja uniwersalna

Różnorodność kształtów, form i kolorów jest na tyle duża, że tego typu oświetlenie można wpisać w dowolną aranżację wnętrza. To trend, który najpewniej utrzyma się przez długi czas, właśnie dzięki tytułowej uniwersalności. Co więcej, szkło jest chętnie łączone z metalem, ale i drewnem. Powstają formy oświetleniowe, które jeszcze bardziej eksponują najciekawsze walory wystrojów bądź też stają się głównym punktem dekoracyjnym skupiającym na sobie uwagę.

Jakie są szklane lampy? Przede wszystkim sprawiają wrażenie lekkich i subtelnych, dlatego można pozwolić sobie na obszerne klosze, nawet w skromnych pomieszczeniach. Nie przytłoczą ich, a uzupełnione o dekoracyjne żarówki, jeszcze bardziej podkreślą charakter wnętrza. Kolorowe szkło nadaje się do zastosowania w barwnych salonach, ale i sypialniach, którym dotąd brakowało wyrazu. Barwne lampy ze szkła mogą zagościć w pokojach dziecięcych. Taka różnorodność inspiruje i pobudza, a przecież te elementy są niezbędne na etapie rozwoju każdej pociechy.

Szkło i metal – typowo industrialnie

Charakterystyczne lofty potrzebują dopracowania w każdym calu. Tu nie ma miejsca na niedociągnięcia, bo surowość, pewna doza chłodu i otwarte przestrzenie, podają wszystko jak na tacy. Zacznijmy zatem od poszukiwania lamp, które mają metalową podstawę – błyszczącą lub matową, a ponadto transparentny klosz w klasycznym kształcie. Do tego przezroczysta żarówka, aby było widać jej żarnik. Dla niewielkiego urozmaicenia, żarówka może być w nietypowym kształcie. Tego typu oświetlenia można poszukać w sklepie Lampy.it.

Podobny efekt – nadanie indywidualizmu loftowi – można uzyskać wybierając żarówką o takich rozmiarach, by kryła się we wnętrzu bądź wręcz przeciwnie, wystawała poza obramowanie klosza. Taki zabieg daje efekt wyraźnego zróżnicowania. Inspiruje, fascynuje, zachęca do przemyślenia, jaki przekaz autor tego wystroju miał na myśli – w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Szkło i drewno – do nowoczesnych wnętrz rustykalnych lub skandynawskich

Rustykalne i skandynawskie wystroje wciąż są na topie. Cechuje je przyjazna i ciepła atmosfera, choć różnice w tych aranżacjach zauważymy od razu wchodząc do danego pomieszczenia. Poza atmosferą łączy je również zastosowanie podobnych materiałów – szkła i drewna. Ten duet lubią rustykalne i skandynawskie klimaty.

W takich aranżacjach stawiajmy również na transparentne szkło, ciepło i wyrazistość naturalnego drewna, ale niech to wszystko będzie opatrzone subtelnością. Geometryczne kształty, dobrze znane linie, bez futurystycznych kompozycji. Lampy wiszące na długich linkach lub kinkiety – nieco nowocześniejsze, bardziej kanciaste, ale o smukłych i mlecznych żarówkach, roztaczających wokół siebie ciepłe światło.

Wady szklanych lamp, z którymi musimy się zmierzyć

Szklane propozycje fascynują i w każdym wnętrzu świetnie wyglądają. To mnóstwo zalet, ale i minusy, które trzeba wziąć pod uwagę. Przede wszystkim na szkle dużo szybciej widać zabrudzenia, odciski palców i zbierający się kurz. O takie lampy trzeba dbać szczególnie – dokładnie myć szkło i wycierać je do sucha, a następnie polerować. Nie mogą na nim pozostawać żadne smugi. Te same zabiegi dotyczą transparentnych żarówek. Jeśli regularnie nie przeczyścimy ich z kurzu suchą i miękką szmatką, stracą swój urok i blask, a oświetlenie nie będzie tak efektywne, jak tego potrzebujemy.

I wreszcie musimy delikatnie obchodzić się ze szklanymi lampami, bo nawet najlepsze jakościowo wykonania można uszkodzić, a minimalne wyszczerbienia czy zarysowania, psują cały efekt aranżacyjny. Mimo wszystko to ten typ oświetlenia, którego liczba zalet przeważa nad wadami. Jeśli zależy nam na ciekawej aranżacji, pozwólmy sobie na ich zastosowanie w rozmaitych wnętrzach.

Post Author: Mirek