Posiadanie własnej stolarni to wspaniały pomysł dla prawdziwych pasjonatów drewna i jego obróbki. Często jest jednak dużym wyzwaniem zważywszy na złożoność tej działalności, a także koszty, które się za nią kryją. Choć wydawać by się mogło, że to tylko materiał i parę maszyn to chcąc utrzymać wysoką jakość swoich usług nie obejdzie się bez dodatkowych opłat. Czy warto jednak oszczędzać i szukać tańszych sposób na wyposażenie swojej stolarni? Niekoniecznie.
Bez maszyn nie ma stolarni
Najważniejszym aspektem stolarni jest jej zawartość. Oczywiste jest, że bez odpowiednich urządzeń nie osiągniemy nawet połowicznie stawianych sobie celów. Dlatego przy założeniu, że nasza działalność ma przynosić zyski i jednocześnie zdobyć dobrą renomę warto jest spojrzeć na jej wyposażenie z każdej strony.
Po pierwsze, dokonując swojego pierwszego zakupu w kwestii wyposażenia musimy zastanowić się czego potrzebujemy. W zależności od przeznaczenia naszej stolarni powinniśmy wybrać sprzęt, który w pełni zaspokoi produkcję danego towaru. Wiele narzędzi zalicza się jednak do podstawowego wyposażenia i warto je mieć bez względu na specyfikację naszej pracy. Do tej listy zaliczamy wszelkiego rodzaju piły, grubościówki, szlifierki, strugarki czterostronne, frezarki, tokarki, wyrówniarki oraz oczywiście wiertarki. Ale czy maszyny stolarskie to wszystko co powinniśmy mieć w swojej stolarni? Warto pamiętać, że aby nasze miejsce pracy było jak najbardziej efektywne musimy również zadbać o dobre oświetlenie, wentylację oraz oczywiście zapas gniazdek.
Taniość nie idzie w parze z jakością
Bez względu na to czy posiadamy własną stolarnię od kilku lat, czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z tą działalnością, powinniśmy pamiętać, że oszczędzanie na maszynach oraz komponentach to tylko obłudne oszczędzanie pieniędzy. Chcąc produkować towar wysokiej jakości nie możemy wybierać pierwszych lepszych urządzeń, a tym bardziej mieszać firmowego sprzętu z tanimi zamiennikami. Czemu? Ponieważ to w pełni odbija się na wytwarzanym przez nas produkcie, a także często na trwałości naszych maszyn.
Kupując dobry sprzęt za większe pieniądze minimalizujemy ryzyko szybkiego zużycia, zepsucia bądź niedostatecznej wydajności. Ponadto zwiększamy własne bezpieczeństwo podczas wykonywania przez nas bądź naszych pracowników prac w stolarni. Dlatego też przeglądając oferty dotyczące wyposażenia stolarni należy przede wszystkim zwracać uwagę na solidność wykonania, zabezpieczenia, dostępność serwisu, gwarancję oraz montaż maszyny. Dopiero po spełnieniu tych warunków powinniśmy rozpatrywać cenę.
Sam zdecyduj czy warto
Jeżeli mimo wszystko wciąż pojawiają się wątpliwości czy warto inwestować duże pieniądze w nasza działalność to raz jeszcze rozważmy to w kategorii przyszłościowej. Czemu tańsze rozwiązanie niekoniecznie musi być lepsze?
– gorsza wydajność oraz parametry to częste cechy tanich produktów – oznaczają spadek jakości produkowanego towaru oraz często szybkości jego wytwarzania,
– zamienniki firmowych marek bywają powodem uszkodzeń maszyn, co prowadzi do częstych wymian podzespołów bądź wezwań serwisu naprawczego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami,
– tańszy sprzęt tworzony jest z gorszych materiałów co może stworzyć zagrożenie dla Ciebie i pracowników.
Dlatego przy wymianie sprzętu bądź jego pierwotnym zakupie należy rozważyć wszystkie za i przeciw, by w przyszłości nie musieć martwić się o nieustanne awarie. Efektywna praca w stolarni to profesjonalne maszyny – o tym powinien pamiętać każdy stolarz.