Łacińska nazwa rośliny Lavandula pochodzi od słowa „lavare”, które oznacza „myć się”. Już od czasów starożytnych zioło to dodawane było do kąpieli, nie tylko ze względu na aromat, ale również na swoje odprężające właściwości. Dym powstały z tlących się gałązek krzewinki służył do aromatyzowania powietrza, ale uważano też, że ma właściwości odkażające.
Piękność z ziołowych ogrodów – lawenda jak sadzić?
W stanie naturalnym lawenda występuje na południu Europy. Spotkać ją można często na wapiennych zboczach. To półkrzew, który należy do rodziny jasnotowatych, dorasta do około 60 cm, ma nagie, wzniesione łodygi, na końcu których widnieją kwiaty dwuwargowe zebrane w kwiatostan w kształcie kłosa. Liście lawendy pokryte są drobnymi, szarymi włoskami. Cała roślina pięknie pachnie ze względu na zawartość olejków eterycznych.
Warto zasadzić lawendę przed domem, aby w ciepłe, letnie wieczory cieszyć się jej aromatem. Poniżej wskazówki, jak i kiedy sadzić lawendę oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego stanowiska.
Wymagania uprawowe lawendy – sadzenie lawendy
Roślina z powodzeniem może być sadzona i wysiewana w naszym kraju. Należy jednak pamiętać, że potrzebuje miejsca słonecznego, osłoniętego od wiatrów, który może roślinę uszkadzać w mroźne i bezśnieżne zimy. Sadzenie lawendy powinno odbywać się na glebie przepuszczalnej i żyznej. Lawenda lepiej rośnie na glebach luźnych – gliniaste gleby powinny zostać rozluźnione przed posadzeniem rośliny. Dobrze jest stosować dodatki wapnia. Przy braku dostatecznej ilości promieniowania słonecznego roślina kwitnie bardzo słabo i wydłuża swoje łodygi. Aby cieszyć się pięknymi, zwartymi kępkami trzeba wiedzieć, jak sadzić lawendę w sposób prawidłowy.
Jak uprawiać lawendę – nasiona czy sadzonki?
Źródło zdjęcia: http://www.domogrod.info/
Istnieją cztery sprawdzone sposoby na pozyskiwanie nowych roślin lawendy:
- wysiew nasion,
- robienie sadzonek,
- podział rośliny,
- tworzenie odkładów.
Wysiew nasion nie zawsze kończy się powodzeniem, ponieważ wielu ogrodników amatorów nie zdaje sobie sprawy, jak wysiewać prawidłowo nasiona tej rośliny. Najlepszym terminem siewu jest listopad. Lawendę wysiewamy do rozsadnika, nasiona powinny być umieszczone na głębokości około 1 cm.
Kiedy wysiewamy lawendę na wiosnę – nasiona muszą zostać poddane procesowi stratyfikacji, czyli przechłodzenia. To bardzo ważne, w przeciwnym razie rośłina nie wykiełkują. Najlepiej umieścić nasiona lawendy w wilgotnym piasku i przechowywać w temperaturze około 1 stopnia Celsjusza przez okres 2 miesięcy.
Drugi sposób to tworzenie sadzonek. Wystarczy pobrać fragment pędu rośliny (około 10 cm) i już możemy sadzić lawendę do pojemnika z przygotowanym podłożem. Po pewnym czasie roślina się ukorzeni – możemy umieścić ją w gruncie lub w pojemniku.
Trzeci ze sposobów – najprostszy – to dzielenie starszej rośliny. Robimy to ostrożnie, poprzez rozdzielenie zdrowej rośliny matecznej. Ostatni sposób rozmnażania lawendy polega na tworzeniu odkładów – fragment roślin przysypujemy podłożem i czekamy, aż się ukorzeni, potem odcinamy go i mamy gotową sadzonkę lawendy.
Kiedy zbierać, a kiedy sadzić lawendę?
Do celów medycznych i kosmetycznych roślinę powinno się pozyskiwać w momencie suchej i słonecznej pogody, w początkowej fazie jej kwitnienia. To jak i kiedy ścinamy lawendę determinuje ilość olejków eterycznych, które w niej pozostaną. Późniejszy zbiór łodyg z kwiatami jest polecany dla osób, które chcą zachować ich piękny wygląd. Lawenda nadaje się wprost idealnie do suchych bukietów. To kiedy sadzimy lawendę, zależy między innymi od tego, jaki rodzaj sadzonek mamy.
Dokładne informacje kiedy sadzić lawendę znajdziesz na http://www.domy-ogrody.com/.
Lawenda – kiedy sadzić?
Jeśli kupiliśmy gotowe rośliny w pojemnikach, jako ozdobę balkonów lub tarasów. – lawenda przed domem może być sadzona przez cały sezon wegetacyjny. Odpowiadając dokładnie na pytanie, kiedy sadzimy lawendę w ziemi, śmiało można powiedzieć, że od wiosny do jesieni.
Jak sadzić lawendę do skrzynek balkonowych?
Należy pamiętać, że roślina lepiej czuje się w podłożu przepuszczalnym, z dodatkiem piasku. Doniczki powinny mieć drenaż, do tego celu można zastosować keramzyt lub drobne kamyczki. Dzięki temu korzenie rośliny nie będą narażone na gnicie. Lawenda jest odporna na niewielkie braki wody, nie powinna mieć problemu z przetrwaniem w południowym słońcu.
Lawenda doskonale nadaje się do tworzenia obwódek na słonecznych rabatach kwiatowych. Sadzimy ją wtedy gęściej.
Więcej przydatnych porad na temat uprawy roślin znajdziesz na http://www.ogrodyidomy.pl/.
Kiedy ścinać lawendę?
Aby roślina pięknie krzewiła się i zachwycała co roku ogromem kwiatów – należy ją corocznie przycinać. Musimy wiedzieć, kiedy ścinać lawendę, aby nowe kwiaty zawiązały się w terminie. Najlepszym okresem na przycięcie rośliny jest wczesna wiosna. Krzewinki przycinamy zaraz nad zdrewniałymi częściami pędów. Dzięki temu roślina rozkrzewi się i latem znów zachwyci nas kwiatami.
Autor:
Aleksandra – Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem.
Źródła:
- T. Wielgosz, Wielka księga ziół polskich, Elipsa, 2008,
- http://www.ogrodoman.pl,
- R. Lancaster, Wielka Księga Roślin Ogrodowych, Świat Książki, 2003.