Site Loader
Amarex Firma Handlowa

W zasadzie każda realizacja projektu budowlanego rozpoczyna się od przygotowania fundamentów. Do wykonania tej czynności wykorzystuje się rozmaite technologie. Aktualnie geotechnika daje wiele możliwości w tej kwestii, co pozwala dostosować technologię do potrzeb danego projektu oraz jego ograniczeń. Powszechnie wykorzystywane są na przykład pale formowane w gruncie.

Czym są pale CFA?

W języku branżowym pale formowane w gruncie nazywane są palami CFA. Angielskie rozwinięcie tego skrótu to Continuous Flight Auger. Jest to technologia, która pod wieloma względami przeważa nad innymi metodami tworzenia fundamentów. Przede wszystkim korzysta się z nich wtedy, kiedy budowle znajdujące się w sąsiedztwie placu budowy znajdują się w złym stanie technicznym. W takim przypadku wbijanie pali prefabrykowanych mogłoby być niebezpieczne ze względu na powstające wibracje. Natomiast, jeśli chodzi o pale CFA, powstające wibracje są niewielkie, przez co jest to metoda zdecydowanie bardziej bezpieczna.

Prace geotechniczne polegające na przygotowywaniu fundamentów z wykorzystaniem pali formowanych w gruncie rozpoczynają się od umieszczenia w gruncie świdra. Jest to świder ciągły, który rozpycha grunt, zagęszczając go. Następnie dochodzi do powolnego wyciągania świdra i jednoczesnego wlewania do wywierconej szczeliny zaprawy betonowej. Jeżeli jest to konieczne, a zwykle jest, wraz z betonem do gruntu wędruje również zbrojenie.

Zalety pali CFA

Nie bez powodu pale Continous Flight Auger są wykorzystywane coraz częściej. Rzecz w tym, iż ich wykorzystanie jest bezpieczne, a jednocześnie mało pracochłonne i bardzo efektywne. Zwykle cały proces formowania pali nie zabiera więcej niż 30 minut. Jednocześnie odbywa się to bez generowania dużych wibracji czy intensywnego hałasu. Należy przy tym mieć na uwadze, że fundamenty powstające dzięki formowaniu pali w gruncie są wytrzymałe i nie ustępują niczym fundamentom powstałym dzięki palom prefabrykowanym. Tym samym dzięki właściwościom pali CFA można się spodziewać dalszego wzrostu ich popularności.

Post Author: Mirek