Siergiej Korolew urodził się 12 stycznia 1907 r. w Żytomierzu na Ukrainie. To on wystrzelił pierwszy międzykontynentalny pocisk balistyczny, pierwszego sztucznego satelitę Ziemi oraz zorganizował pierwszy załogowy lot kosmiczny.nn Oto interesujące fakty z życia tej interesującej i nieco zapomnianej postaci z historii Ukrainy i świata.
1. Siergiej Pawłowicz Korolew urodził się 12 stycznia 1907 r. w Żytomierzu w rodzinie nauczycieli. Wychowywał go ojczym, z zawodu inżynier mechanik.
2. Jako dziecko Korolew miał wyjątkową pamięć dobrze się uczył, wytrwale, bez przymusu. Łatwo zapamiętywał. Sąsiedzi nie mieli dzieci, Sergiej nie znał zatem gwaru grupy dzieci i nie miał towarzyszy zabaw. Bawiąc się samotnie, mimowolnie musiał wykazywać się inicjatywą, pomysłowością, nauczyć się myśleć niezależnie.
3. W wieku 17 lat Korolev zaprojektował swój pierwszy szybowiec. Był to bezsilnikowy samolot K-5. Później studiował w Kijowskim Instytucie Politechnicznym i Moskiewskiej Wyższej Szkole Technicznej. Podczas studiów w Moskwie Korolow opracował modele szybowców „Koktebel”, „Czerwona Gwiazda” i lekkiego samolotu SK-4, zaprojektowanych w celu osiągnięcia rekordowego zasięgu.
4. Jego marzeniem było budowanie statków międzyplanetarnych, które latałyby w kosmos i transportowały ludzi na inne planety.
5. W październiku 1930 r. Korolow miał polecieć szybowcem „Czerwona Gwiazda”, ale niestety zachorował na tyfus, a lot wykonał tester V. Stepanchonok. Choroba Koroliowa spowodowała komplikacje/ W 1931 r. Koroliow został uznany za niepełnosprawnego, ale po leczeniu powrócił do pracy w przemyśle lotniczym.
6. Pod kierownictwem Siergieja Korolewa 4 października 1957 r. Związek Radziecki wystrzelił na orbitę pierwszego sztucznego satelitę na ziemi.
7. Dzięki pracy Korolewa pierwsze zwierzę i pierwsza załoga odwiedziły kosmos. Odbyła się też pierwsza komunikacja radiowa między dwoma załogowymi statkami.
8. Apogeum osiągnięć naukowca nastąpiło 12 kwietnia 1961 r. Po raz pierwszy na świecie odbył się ludzki lot w kosmos. Jurij Gagarin stał się światową gwiazdą. Po odlocie w kosmos jako starszy porucznik, Gagarin wylądował jako major. Lot Jurija Gagarina trwał 109 minut. Jednocześnie Siergiej Pawłowicz Korolew ciągle pozostawał w cieniu.
9. Pierwszy spacer kosmiczny odbył się także dzięki Korolewowi, który w 1965 roku wykonał kosmonauta Aleksiej Leonow.
10. Korolew pokazał Ziemianom księżyc. Pod przewodnictwem głównego projektanta Korolewa stworzono pierwszy statek kosmiczny do badania innych obiektów kosmicznych. Urządzenia z serii Luna były pod wieloma względami pionierami. Po raz pierwszy zbliżyły się do Księżyca, po raz pierwszy sfotografowały jego odwrotną stronę. Wykonano również pierwsze lądowanie na Księżycu i umieszczono proporczyk ZSRR.
11. W 1938 r. Siergiej Korolew został aresztowany pod zarzutem szkodzenia rozwojowi technik wojskowych. Przyczyną aresztowania był donos złożony przez „życzliwego”. Podczas wojny aresztowany Korolew pracował pod dowództwem Tupolewa na samolotach i pociskach, a w lipcu 1944 r. projektant został zwolniony.
12. Uwolniony od Gułagu Korolew musiał dotrzeć do najbliższego portu, z którego wypływał statek. Według historyka Jarosława Golovanowa po drodze brakowało mu siły i po prostu upadł z wyczerpania, tracąc przytomność. Naukowiec mógł leżeć na śniegu i umrzeć z hipotermii, ale jego życie uratował chleb! Podobno drogą przejechała ciężarówka z chlebem, samochód poślizgnął się gwałtownie na zakręcie i wypadło z niej kilka bochenków gorącego chleba. Jeden z nich upadł w pobliżu Korolewa. Zapach gorącego chleba ocucił naukowca. Odzyskał on przytomność i kontynuował podróż do portu. Nie zdążył jednak wejść na statek i musiał czekać na kolejny.
13. Sergiej Korolew dwukrotnie ożenił się. W sierpniu 1931 r. poślubił swoją byłą koleżankę z klasy Xenię Vincentini. W 1935 r. urodziła się ich córka Natalia, ale małżeństwo się rozpadło. W 1948 r. rozwiedli się. Jego drugą żoną była Nina Iwanowna Kotenkowa.
14. Projektant był również pomysłodawcą pierwszego sztucznego satelity.
15. Siergiej Korolew mógł otrzymać Nagrodę Nobla. Jednak w 1957 r. władze radzieckie odmówiły Komitetowi Nobla podania prawdziwego nazwiska naukowca. Jego imię i osiągnięcia za życia naukowca uważano za tajemnicę. Korolow został zmuszony do podpisania swoich artykułów fikcyjnym nazwiskiem „K. Siergiejew ”. W jednym ze swoich wystąpień Chruszczow stwierdził, że w ten sposób „chronił” tajnych naukowców przed „wrogami, którzy chcą ich porwać, a może nawet zabić”. Sam Korolow zyskał za swego życia również pseudonim „Wielki Projektant”.
16. W 1963 r. zorganizował lot w kosmos pierwszej astronautki Valentiny Tereshkovej.
17. Siergiej Pawłowicz Korolev zmarł w wieku 60 lat 14 stycznia 1966 r. Podczas operacji lekarze znaleźli duży guz, który nie został zdiagnozowany na czas; usunięto go, ale serce naukowca zatrzymało się podczas reanimacji. Urna z jego prochem umieszczona jest na Placu Czerwonym w ścianie Kremla.
18. Piosenka „Patrzę w niebo…”, jedna z ulubionych piosenek naukowca, była jednym z bodźców, które doprowadziły Korolewa do fascynacji przestrzenią kosmiczną. A ukraiński kosmonauta Pawło Popowycz zrobił nieziemski prezent swojemu głównemu projektantowi: zaśpiewał mu swoją ulubioną piosenkę… z kosmosu!
19. Brytyjski magazyn „The Guardian” w artykule poświęconym 50-tej rocznicy wystrzelenia pierwszego człowieka w kosmos napisał: „Jeśli Gagarin był twarzą sowieckiej potęgi kosmicznej, jej mózgiem był Korolew”. Muzeum Sergija Korolewa znajduje się w Żytomierzu na Ukrainie obok Muzeum Astronautyki. Warto odwiedzić je podczas wycieczki do Lwowa z przemyśla – która jest jednodniową wycieczką organizowaną przez biuro podróży ,,KRESY” – Zapraszamy do sprawdzenia większej ilości informacji na stronie biura.