Site Loader

Zdawałoby się, że o firankach okiennych powiedziano już chyba wszystko, lecz tak nie jest. Niejednokrotnie dopiero na etapie zakupu lub zamawiania szycia, dowiadujemy się o nowych modelach lub tkaninach.

Jest wiele różnych rodzajów dekoracji okien, niektóre z nich są bardziej klasyczne, inne zaś mają niezaprzeczalnie nowatorski charakter. Zasłony mogą być proste, firany ozdobne, zresztą podobnie jest i z karniszami lub szynami ks, lecz dopiero połączenie wszystkich tych elementów pozwoli nam na stworzenie pełnego i bardzo eleganckiego wnętrza, które zaskoczy nas swoim unikalnym klimatem. Niektórzy powiedzą, że większa w tym zasługa mebli, lecz my będziemy się upierać przy znaczeniu dekoracji okiennych.

Kiedy najlepiej sięgnąć po firany okienne?

Choć część osób może zastanawiać się, kiedy firany okienne sprawdzą się najlepiej, to jednak właśnie one są bardzo uniwersalne. Możemy powiesić je zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym wnętrzu. Rzecz jasna, w nowoczesnych wnętrzach, jak choćby tych utrzymanych w stylu minimalistycznym, skandynawskim, loftowym bądź modernistycznym, sięgniemy raczej po prostsze firanki z lnu. Inaczej będzie wyglądała sytuacja u miłośników klasyki. W mieszkaniach zainspirowanych nurtem angielskiej lub francuskiej elegancji firany będą o wiele bardziej ozdobne. Często zostaną one wzbogacone o lamówkę lub nawet będą lekko haftowane. Można także skusić się na dekoracje okienną w wersji de lux, czyli szycie firan na wymiar, choć jest to nieco droższe, to jednak efekt końcowy będzie o wiele ciekawszy. Kto powinien się na to zdecydować? Takie pytanie zapewne natychmiast ciśnie się czytelnikom na usta. Wspomniana usługa polegająca na uszyciu firany na wymiar jest dedykowana wszystkim, którzy pragną bezkompromisowego piękna, lub mają nieszczęście być posiadaczami lokalu z nietypowymi oknami, ze skosami okiennymi czy oknami trapezowymi.

Zdjęcie przedstawia piękne połączenie zasłon i firan w modnej aranżacji pokoju dziennego. Warto zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych przy szyciu tkanin. Wykorzystane zdjęcie pochodzi ze strony pracowni firan i zasłon Małgorzata z Poznania.

Firany lub zasłony na wąskie okno, czyli proste rozwiązanie odwiecznego problemu

Wybór odpowiednich dekoracji na wąskie okna to odwieczny problem ich posiadaczy. Z jednej strony chcemy w dzień zachować prywatność, z drugiej jednak ograniczona ekspansja pomieszczania na światło słoneczne nie jest nam po drodze. Można to rozwiązać na kilka sposobów. Zdecydowanie najprostszym jest wybór delikatnych firan, przykładowo wykonanych z wysokiej klasy woalu. A w przypadku zasłon, dobrze wybrać kolory jasne, takie w ciągu dnia będą zabierać dużo mniej światła. Ciekawym rozwiązaniem na wąskie okna są także specjalne wygięte szyny. Dokładnie tak jak tutaj: https://malgorzata.poznan.pl/zaslony-na-waskie-okno/  Taki wybór zdecydowanie ułatwi zarówno wychodzenie przez okno jak i jego właściwości w zaciemnieniu.

Czy wiesz, że korzystając z popularnych szyn ks możesz powiesić praktycznie każdą dekoracje okienną? Jest to bardzo trwałe i wygodne w użyciu rozwiązanie. Więcej ilustracji prezentujących wykorzystanie szyn sufitowych możecie zobaczyć pod tym adresem: https://malgorzata.poznan.pl/szyna-ks/.

Jak dopasować zasłonę do firany?

Ostatnią kwestią jest zwykle dobranie odpowiednich zasłon, tak by pasowały one do już kupionych lub zamówionych na wymiar firanek. Oczywiście, że również możemy je uszyć, wystarczy zapytać o to i zamówić w jednej z pracowni krawieckich, lecz jest to już nasza indywidualna decyzja. Faktem jest natomiast, że nowoczesne firany okienne są jaśniejsze, najczęściej szyje się je z lnu. Natomiast te klasyczne opierają się o dominację ciemniejszych barw i nieco bardziej ozdobnych tkanin. Wspomnijmy tylko o zasłonach z weluru lub żakardu,  zdjęcia można zobaczyć pod tym adresem: https://malgorzata.poznan.pl/zaslony-z-poznania-do-wyszukanych-wnetrz/. Są one piękne, lecz do stylu minimalistycznego lub industrialnego nie pasują. W nich musimy sięgnąć po nowoczesna zasłonę okienną.

Post Author: Mirek