Site Loader

Sztukateria to dział budownictwa ozdobnego, są to bowiem elementy architektoniczne wykonane z gipsu bądź styropianu i służące do ozdoby naszych zewnętrznych oraz wewnętrznych elewacji domu.

Do najważniejszych oraz najczęściej stosowanych elementów tej sztuki należą gzymsy, bonie, belki sufitowe oraz podokienniki oraz wiele innych detali ozdobnych. Na starszych budynkach możemy zobaczyć różnego rodzaju ozdoby sztukateryjne, często podkreślają one oko czy też drzwi, ale także mogą być to różnego rodzaju ozdoby takie jak krotoszyny, czyli podtrzymujące elementy architektoniczne, które przykładowo podtrzymują balkony. Mogą one posiadać różnego rodzaju wzory, mogą posiadać motywy kwiatowe, lub też przyjmować wygląd zwierząt, czy też głów mitycznych stworzeń. Ważne jest aby sztukateria zgrywała się z innymi elementami pod względem stylu jak również kolorystyki. Tradycyjne sztukaterie z mieszanki wapienno-gipsowo są trudne w obróbce i łatwo się kruszą, oczywiście istnieje wiele różnych dodatków do mieszanki, które utwardzają i wzmacniają jednak nadal cienka warstwa będzie podatna na uszkodzenia.

Dlatego obecnie stosuje się elementy wykonane z tworzyw sztucznych, które są łatwe w obróbce i można je łatwo dociąć i dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.

We wnętrzach stosowane są lżejsze materiały, istnieje wiele sposobów na ściany ozdobne, a jednym z nich może być odpowiednie cięcie styropianu i przyklejanie gotowych ornamentów na ściany wewnątrz bądź na zewnątrz budynku. Taka technika zdobnicza nazywana jest popularnie sztukaterią i jest swego rodzaju sztuką budowlaną z czasów baroku oraz renesansu, która powróciła w dzisiejszych czasach do łask. Odpowiednie i właściwe uformowane elementy pozwalają nam na osiągnięcie oczekiwanego efektu zdobniczego. Ze styropianu można otrzymać listwy, gzymsy czy bonie oraz wiele innych elementów zdobniczych, które po pokryciu masa gipsową idealnie nadają się do wystroju wnętrz. Można zamówić gotowe wysokiej jakości rozwiązania jakie oferuje firma ModernPro sztukateria elewacyjna bardzo dobrze sprawdzić się na wielu budynkach.

Post Author: Mirek