Niezależnie od tego, czy strych wykorzystujemy do przechowywania przedmiotów, czy też pozostawiamy go bezużytecznym, musimy mieć do niego dogodny dostęp. Wykonanie wejścia jest konieczne, chociażby po to, by móc kontrolować stan więźby dachowej i zlokalizować ewentualne przecieki. Drogę na strych najlepiej pokonać za pomocą schodów, ale wcale nie muszą to być okazałe schody stacjonarne.
Jakie schody na strych wybrać?
Schody stacjonarne sprawdzą się wówczas, gdy pomieszczenia na strychu zostały zaadoptowane do celów mieszkalnych, albo są wykorzystywane na tyle często, że wdrożenie innych rozwiązań nie zapewniłoby użytkownikom należytego komfortu. Schody stacjonarne, nawet te najprostsze (np. młynarskie), zajmują miejsce w pomieszczeniu znajdującym się poniżej otworu w stropie. Tymczasem w mniejszych budynkach każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Dlatego, jeśli powierzchnia strychowa nie jest wykorzystywana do celów mieszkalnych i wejścia na poddasze będą odbywały się sporadycznie, najlepszym rozwiązaniem są rozkładane schody strychowe. Rozkładane, czyli takie, które otwiera się dopiero wtedy, gdy zachodzi potrzeba wejścia na strych. W pozostałym czasie schody pozostają złożone i ukryte za specjalną klapą umieszczoną w otworze strychowym.
Rozkładane schody strychowe i ich rodzaje
Schody strychowe, jak sama nazwa wskazuje, to produkty przeznaczone do montażu w otworze prowadzącym bezpośrednio na strych. Niekiedy wykorzystywane są również w celu zapewnienia wygodnego dostępu do wyłazu dachowego. Klasyczne schody strychowe to produkty wykonane z drewna i mające postać składanej drabinki, którą w górnej części przytwierdza się do klapy zamykającej otwór w stropie. Drabinka może być składana w sposób przypominający harmonijkę, albo wysuwana. Klapa może być zwykła, izolowana, albo przeciwpożarowa. Oprócz tego wyróżniamy schody strychowe metalowe – najlepszy przykład takiego rozwiązania stanowią schody nożycowe.
Chociaż poszczególne produkty różnią się materiałem, szerokością i sposobem składania drabinki, czy grubością warstwy izolacyjnej w klapie, wszystkie pełnią podobną funkcję. Są to produkty rozkładane, łatwe w użytkowaniu, zajmujące niewiele miejsca, ale zapewniające wygodny dostęp do powierzchni strychowej.
Zalety rozkładanych schodów strychowych
Schody strychowe wyróżniają się zwartą konstrukcją, dzięki czemu można je umieścić nawet w niewielkim pomieszczeniu – komórce, kotłowni albo wąskim przedpokoju. Otwarcie klapy i rozłożenie drabinki zajmuje kilka sekund i można to zrobić jedną ręką. Składanie również jest bardzo proste i nie wymaga wchodzenia na żadne podwyższenia, ponieważ do schodów dołączony jest specjalny drążek, który umożliwia dociśnięcie klapy do umieszczonej w stropie skrzyni i domknięcie zamka. Cały mechanizm chowa się w stropie, dlatego na co dzień schody nie są widoczne dla otoczenia i nie zajmują miejsca w pomieszczeniu użytkowym. Odpowiednio wykończona klapa nie rzuca się w oczy, a przy tym skutecznie zapobiega utracie ciepła z ogrzewanych wnętrz.