Site Loader

Metalowe dachy są teraz modne. Ale moda nie jest jedynym powodem, dla którego warto rozważyć taki dach dla swojego domu lub pomieszczenia gospodarczego. Blaszane dachy są trwałe, atrakcyjne wizualnie i wymagają mniej pracy przy konserwacji. Wystarczy dobra farba na dach i przy pomocy narzędzi, które prawdopodobnie już masz w domu, możesz całkowicie odnowić wygląd swojego lokum. Jeśli kiedyś będziesz chciał się przeprowadzić i sprzedać swój dom, pomalowanie dachu metalowego znacznie zwiększy jego atrakcyjność.

Jak zabrać się za malowanie metalowego dachu? Jeśli teraz się nad tym zastanawiasz się, to masz szczęście, że trafiłeś właśnie na ten artykuł. Zapoznać się z naszym przewodnikiem krok po kroku, niezależnie od tego, czy chcesz pomalować blachę falistą, rąbek stojący, czy zardzewiały metalowy dach. Możesz również skontaktować się z nami telefonicznie, aby uzyskać więcej bardziej szczegółowych informacji. Zapraszamy tym bardziej, im bardziej nietypowy jest Twój dach.

Czy farba na dach nadaje się do malowania metalowych dachów?

Tak! Farba na dach, którą opisujemy w tym artykule świetnie nadaje się do malowania metalowych dachów. Jeśli jednak Twój dach jest zupełnie nowy i jeszcze nigdy nie był malowany, sugerujemy pozostawienie go na co najmniej sześć miesięcy przed rozpoczęciem malowania. W tym czasie wszelkie połączenia dobrze się utlenią i nie będą powstawały żadne bąble i pęcherze pod farbą. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz tyle czekać, poświęć trochę czasu na przynajmniej kilkukrotne dokładne umycie i wyszczotkowanie dachu, ze szczególnym uwzględnieniem połączeń cynkowanych.

Gdy będziesz gotowy do malowania, upewnij się, że odpowiednio przygotowałeś jego powierzchnię. Dobierz odpowiednie podkłady, farbę w sprayu i uszczelniacze. Oczywiście – jeśli jesteś tradycjonalistą, możesz posłużyć się zwykłym pędzlem. Pamiętaj jednak, że dokładność jest kluczowym elementem. Prawidłowo wykonane malowanie dachu przedłuży jego żywotność i sprawi, że Twój dom będzie bardziej energooszczędny.

Jakiego rodzaju farba na dach najlepiej się sprawdzi

Istnieje wiele różnych kolorów i rodzajów farby, które możesz wybrać. Wybór bardziej sprowadza się do kwestii gustu i poczucia estetyki, gdyż technicznie każda nowoczesna farba na dach spełnia wszystkie wymagania zarówno, jeśli chodzi o odporność na wodę, jak i właściwy odbiór i odbicie promieniowania słonecznego. Niezależnie od tego, czy masz dach cynkowy, blaszany, stalowy, aluminiowy czy z innego materiału, w każdym specjalistycznym sklepie z farbami uzyskasz fachową poradę odnośnie każdej dostępnej marki farby.

Po określeniu farby, którą chcesz i zebraniu wszystkich niezbędnych materiałów, musisz się przygotować, aby móc bezpiecznie pracować. Poproś o pomoc kolegę. Jeśli zdecydowałeś się wykonać tę pracę samodzielnie, zaproś znajomego, który ci pomoże. Taka sąsiedzka wspólna praca sprzyja zacieśnieniu relacji i być może w ten sposób zyskasz przyjaciela. Nam jednak chodzi o to, aby w trakcie wykonywania pracy na wysokości zawsze był ktoś, kto będzie Cię asekurował i pilnował, byś pracował bezpiecznie.

Jeśli to możliwe – pracuj z drabiny. Zwykle jest to bezpieczna opcja. Kiedy położysz drabinę na płasko na dachu, zyskujesz podwójnie. Po pierwsze – masz na czym oprzeć stopy i pracujesz bezpieczniej. Po drugie – nie chodzisz bezpośrednio po metalu, na którym możesz przez przypadkową nieostrożność pozostawić ślady swojej dachowej działalności. Oczywiście – pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od wszelkich linii energetycznych – szczególnie w trakcie operowania długą i nieporęczną drabiną.

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów

Jeśli nie użyjesz uszczelniacza do farby przed malowaniem metalowego dachu, farba będzie znacznie łatwiej odklejać się od metalu.

Wybierając energooszczędną farbę, wybierasz rodzaj farby odbijającej ciepło, która będzie odbijać światło słoneczne i chronić dach przed przeciekami.

Nie używaj resztek farby, której używałeś do innych obszarów domu, ponieważ metalowe pokrycia dachowe zwykle wymagają określonego rodzaju farby.

Post Author: Mirek