Site Loader

Gdzie wykorzystuje się wełnę mineralną?

Wełna mineralna — czym się charakteryzuje?

Wełna mineralna to charakterystyczny materiał izolacyjny, zwykle sprzedawany w postaci mat oraz płyt w kolorze żółtym. Wytwarzana jest ona z włókien kamiennych oraz szklanych powstających w procesie rozwłókniania bazaltu, szkła i wielu innych dodatków, głównie skalnych. Gotowa wełna charakteryzuje się różną twardością i gęstością, w zależności od tego, na bazie którego z materiałów powstała. Cechuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu ma zdolność zatrzymywania stałych temperatur wewnątrz pomieszczenia i zapobiega nadmiernemu wychładzaniu oraz przegrzewaniu się wnętrz obiektów.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wełny mineralnej, warto jednak wybierać egzemplarze pochodzące od rozpoznawalnych, renomowanych producentów, np. marki Rockwool. Wełnę skalną do poddaszy od tego producenta znajdziesz na stronie https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-szklana-welna-mineralna/rockwool-toproll-super-skalna-welna-mineralna-do-poddaszy-200-cm-2-5-m2-683634.html. Wełna mineralna 20 cm to uniwersalny model, nadający się do wielu zastosowań

Zastosowanie wełny mineralnej — w jakich pomieszczeniach można jej użyć?

Termoizolacja to niezwykle ważna kwestia — wie o tym każdy, kto buduje lub remontuje dom albo mieszkanie. Odpowiednio zastosowane wysokiej jakości materiały izolacyjne pomagają obniżyć rachunki za ogrzewanie i sprawiają, że staje się ono znacznie bardziej wydajne. Warstwa izolacji to sposób na uzyskanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku, niezależnie od pory roku. Szczególnie istotna jest ona tam, gdzie ryzyko ulatywania ciepła jest największe — na ścianach zewnętrznych oraz na dachu. To właśnie te części domów pokrywa się wełną mineralną najczęściej. Materiał ten świetnie sprawdza się również do ocieplania podłóg na gruncie i różnego rodzaju stropów.

Właściwości wełny a zastosowanie — na co zwrócić uwagę?

Planując zakup wełny mineralnej, należy rozważyć, czy do danego zastosowania lepiej będzie użyć wełny szklanej, czy też skalnej. Oba te rodzaje materiałów służą do izolacji, mają jednak odmienne właściwości. Wełna szklana jest bardzo lekka, jednak dość podatna na ściskanie, w związku z czym nie należy stosować jej tam, gdzie będzie poddawana silnemu naciskowi. Ze względu na swoją elastyczność włókien dobrze spisuje się w miejscach o nierównym podłożu.

Wełna skalna cechuje się większą gęstością i jest dużo cięższa od wełny szklanej, w związku z czym należy stosować ją w przypadku masywnych konstrukcji. Jest odporna na ściskanie, więc może być używana także tam, gdzie będzie poddawana silnemu naciskowi, na przykład na podłogach. Wełna skalna wyróżnia się także szczególnie dobrą ognioodpornością.

Post Author: Mirek