Site Loader

Selektywne herbicydy zwalczają określone gatunki chwastów, pozostawiając uprawy nienaruszone.

Herbicydy stosowane do gleby są zwykle pobierane przez korzenie lub pędy wschodzących sadzonek i są stosowane przed sadzeniem lub przed wschodem upraw. Umieszczenie herbicydu we właściwej warstwie gleby jest bardzo ważne, ponieważ wiele herbicydów stosowanych w glebie jest wchłanianych przez pędy roślin, gdy są one jeszcze pod ziemią.

Natomiast herbicydy na powierzchni gleby mogą tracić swoje właściwości. Na przykład herbicyd może odparowywać lub być osłabiony przez ekspozycję na światło słoneczne. Herbicydy nalistne są rozpylane na części rośliny nad ziemią i są absorbowane przez odsłonięte tkanki. Są to na ogół herbicydy powschodowe.

Większość herbicydów rozpylana jest w postaci płynu na bazie wody przy użyciu opryskiwaczy najczęściej podpiętych do ciągników. Herbicydy można również dostarczać przez systemy nawadniające.

Obecnie herbicydy stosowane są powszechnie w rolnictwie, najczęściej wykorzystywane są herbicydy selektywne, które działają negatywnie tylko na wybrane chwasty. Dzięki temu rośliny uprawne pozostają nienaruszone, w naszym kraju jednym z uciążliwych chwastów jest mak polny. Można go spotkać w wielu uprawach, jest to roślina jednoroczna lub tez zimująca, przy czym ten drugi rodzaj bardziej zagraża naszym uprawom. Zagraża głównie zbożom, i rzepakowi jednak może występować także w uprawach innych roślin. Z pewnością należy stosować herbicydy, które skutecznie zwalczają mak. Warto zwrócić uwagę na okres oprysków, ale także na porę dnia. Opryski bowiem najlepiej jest stosować rano, lub też w nocy, jeżeli opryski stosujemy w pobliżu terenów zamieszkałych. Przy dużym nasłonecznieniu opryski mogą szybko wyparować. Nie bez znaczenia jest także wiatr, zbyt duży podmuch wiatru może przenieść herbicydy na inne rośliny uprawne, co z pewnością nie będzie wskazane. Mieszając preparaty do oprysków należy dokładnie zapoznać się z dawkowaniem, oraz wszystkimi przeciwwskazaniami.

Post Author: Mirek