Site Loader

Nagrobki są zwykle wykonane z kamienia naturalnego, takiego jak granit, służącego do oznaczenia miejsca grobu ukochanej osoby na cmentarzu.

Granit jest bardzo trwałym materiałem, jest dostępny w szerokiej gamie kolorów. Kamieniołomy na całym świecie wydobywają granit do celów komercyjnych oraz na nagrobki. Obecnie w zakładach kamieniarskich mamy do wyboru bardzo wiele różnych odcieni kamienia. Mogą być to granity pochodzące z Włoch, Hiszpanii, czy też Francji, w tych krajach tradycja wydobywania kamienia jest bardzo długa. Najpopularniejszy był kiedyś odcień szary, z czasem na popularności zyskał kolor czarny, obecnie coraz częściej zamawiane są nagrobki w różnych kolorach, czerwonym czy zielonym. Jednak nadal najpopularniejsze pozostają odcienie szarości, szary granit można zobaczyć na prawie każdym cmentarzu w całym kraju. Czarny granit jest często polerowany na wysoki połysk, dzięki czemu świetnie się prezentuje. Na nagrobkach można umieścić różnego rodzaju litery, mogą być to litery metalowe, na nagrobku zamieścimy imię i nazwisko zmarłego, ale także datę śmierci czy też urodzin.

Bardzo popularne są także epitafia czy cytaty. Nagrobki mogą przyjmować różne wzory, często na nagrobku możemy znaleźć także krzyż.

Można także znaleźć często różne dodatki, mogą być to przykładowo wazony w kamienia, czy też specjalne miejsca na znicze. Niekiedy przed nagrobkiem będziemy mogli znaleźć także ławeczkę, na której mogą przysiąść osoby odwiedzajcie grób. Obecnie zakłady kamieniarskie mogą wykonać na zamówienie nagrobki Kraków jest miastem na którym znajdują się stare cmentarze, możemy na nich zobaczyć wspaniałe stare nagrobki. Dawniej popularne na nagrobkach były różnego rodzaju pomniki, mogły być to anioły, elementy kwiatowe, cz też rzeźby świętych. Obecnie stosuje się raczej proste nagrobki, decydując się na nagrobek warto sprawdzić czy kamień zostanie właściwie zaimpregnowany, będzie wówczas łatwy w czyszczeniu. Będzie to ważne zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę iż ze zniczy może wylać się wosk.

Post Author: Mirek