Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Rolety to obecnie jedno z popularniejszych rozwiązań, które jest zarówno praktyczne, jak i stylowe. Kontrolują ilość światła wpadającego do pomieszczenia, chronią przed wzrokiem z zewnątrz, a także są prawdziwą ozdobą okien. Na rynku można znaleźć wiele ich rodzajów, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i sposobem montażu. Które z nich można z łatwością zawiesić samodzielnie?

 

W jaki sposób można zamontować rolety okienne?

Instalowanie rolet okiennych dla wielu osób może wydawać się trudną rzeczą, ale warto pamiętać o tym, że wiele będzie zależało przede wszystkim od tego, jaki system zawieszania się wybierze. Obecnie na rynku można znaleźć dwa rozwiązania, czyli montaż inwazyjny i bezinwazyjny.

Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że do zamontowania potrzebne będą specjalne narzędzia jak wiertarka, śrubokręt, poziomica, miarka i śruby oraz kołki. Rolety są instalowane bezpośrednio na ramie okiennej lub na ścianie czy suficie i wymaga to jednak pewnych umiejętności i przy okazji wiąże się z dokonaniem uszkodzeń na powierzchni ramy lub w ścianach.

O wiele prościej wygląda to w przypadku rolet bezinwazyjnych, które nie wymagają wiercenia i robienia dziur. Tutaj jednak też można wyróżnić dwie metody montażu – na klej lub na zawieszenie. W ten sposób można całą pracę wykonać prosto i szybko, dosłownie w kilka minut i to niezależnie od typu produktu.

Typ rolet a montaż

Czy tym rolet ma jakiekolwiek znaczenie w tym przypadku? Nie bardzo. Zarówno rolety dzień noc bezinwazyjne zamontujesz samodzielnie, jak i każde inne, choćby rolety rzymskie czy plisowane. Producenci dają najczęściej dość szeroki wybór sposobu instalacji, dzięki czemu każdy klient sam decyduje czy chce zamocować dany produkt inwazyjnie, czy nie. Wybór typu rolet będzie tutaj uzależniony przede wszystkim od naszych własnych upodobań, stylu aranżacyjnego oraz potrzeb.

Jak montuje się rolety bezinwazyjnie?

Rolety bezinwazyjne są najprostsze w montażu, ponieważ nie wymagają wielu narzędzi ani skomplikowanych pomiarów. Dzięki temu może zająć się tym każdy, a sama instalacja trwa dosłownie chwilę. Wyróżnia się tutaj dwa typy rozwiązań – na klej i na zawieszenie.

Montaż na klej jest bardzo prosty. Uchwyty rolety zaopatrzone są w specjalne paski z klejem, które przyczepia się do ramy okna. Wystarczy zerwać materiał zabezpieczający, a następnie przyłożyć roletę w wybrane miejsce. To łatwe i szybkie rozwiązanie, ale ma jedną wadę – trudno potem ją zdjąć, a pozbycie się pozostałości z kleju może być czasochłonne.

Popularną metodą nieinwazyjnego montażu rolet jest także ich zawieszenie. Tego typu produkty zaopatrzone są w specjalne uchwyty, które wystarczy zaczepić na ramę okienną. Nie ma tu żadnego przyklejania ani wiercenia otworów. Grubość ram nie ma tu znaczenia – najczęściej każdy uchwyt ma możliwość dopasowania.

Jak samodzielnie zamontować rolety inwazyjne?

Tutaj istotne będzie przede wszystkim to, z jakim typem rolet mamy do czynienia – montowanych do ściany/sufitu czy do ramy okiennej (w kasecie). Potrzebna będzie wiertarka, kołki i śruby, a także poziomice i miary. Przed przystąpieniem do montażu konieczne będzie także dokładne oczyszczenie powierzchni, na których będzie się pracowało. Takie rolety też można zamontować samodzielnie, warto jednak posiłkować się instruktażem od producenta.

Post Author: Mirek