Site Loader

Stopień twardości materaca to najważniejszy aspekt, który wpływa na zdrowy i bezpieczny sen. Jakie podłoże wybrać, twarde czy miękkie? Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Jak spojrzeć na sprawę, kiedy mebel ma służyć dwóm osobom o różnych wagach i wzroście?

Łóżko dwuosobowe z materacem – co należy wziąć pod uwagę?

O tym, że rodzaj materaca powinien być dobierany do potrzeb konkretnej osoby, wie niemal każdy. Jak jednak podejść do sprawy, gdy potrzebne jest łóżko dwuosobowe z materacem, a przyszli jego użytkownicy mają różną wagę i wzrost?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad problemami, z jakimi borykają się obydwie osoby. Kluczowe jest krążenie krwi oraz ewentualne schorzenia kręgosłupa. Podłoże powinno być dopasowane do potrzeb. Inny materac zda egzamin w przypadku użytkowników z zaburzeniami krążeniowymi, a odmienny zapewni najlepsze warunki zmagającym się z dolegliwościami układu szkieletowego.

W przypadku par o odmiennych potrzebach należy kierować się kompromisem, czyli wybierać meble, które wyposażone są w materace o pośrednich parametrach twardości.

Łóżko dwuosobowe twarde

To, co wyróżnia łóżko dwuosobowe twarde, to większa odporność na siłę nacisku. Dlatego są one polecane osobom cięższym, pod którymi materac nie będzie się nadmiernie zapadał, co pozwoli zachować bezpieczną pozycję kręgosłupa i zapewni zdrowy sen oraz możliwość regeneracji układu kostno-szkieletowego. Odpowiednie ułożenie kręgów sprzyjania napełnianiu przestrzeni między dyskami płynem.

Warto pamiętać, że wzrost zmienia rozkład ciężaru. Osoby wysokie, nawet mimo większej wagi, mogą postawić na nieco mniej twarde podłoże, bo w ich przypadku siły nacisku rozkładają się zupełnie inaczej.

Łóżka dwuosobowe twarde dzielą się na dwa rodzaje. Mogą one być wyposażone w materac:

-H3 – twardy: idealny dla osób ważących 80-100 kg,

-H4 – bardzo twardy: przeznaczony dla użytkowników, których waga przekracza 100 kg.

Jeśli wzrost jest większy od 180 cm, można kupić bardziej miękki wariant. Dla przykładu użytkownik o wadze 105 kg i mierzący np. 185 cm nie musi korzystać z materaca H4, bo komfort zapewni mu model H3. Z kolei przy wadze 85 kg i wzroście 185 cm można zdecydować się na wariant H2, czyli średni.

Należy jednak pamiętać, że twardsze podłoże jest lepsze dla chorych na kręgosłup, bo przeciwdziała nadmiernemu jego wyginaniu i rozluźnia przestrzenie międzydyskowe.

Łóżko dla dwóch osób miękkie

Ci, którzy nie uskarżają się na bóle pleców, lepiej poczują się na podłożu o mniejszym stopniu twardości. Łóżko dla dwóch osób miękkie świetnie sprawdzi się w przypadku krążeniowców. Twardy materac uciska naczynia, co intensyfikuje problemy z przepływem krwi, a dodatkowo może stawać się przyczyną drętwienia nóg.

Do miękkich materacy zalicza się warianty H2 – średnie oraz H1- miękkie. Łóżko dwuosobowe z materacem H1 polecane jest najlżejszym użytkownikom oraz osobom z chorobami naczyniowymi. W przypadku małżeństw, w których jest duża różnica wagi lub małżonkowie cierpią na odmienne choroby, najlepiej jest wybrać model z materacem H2.

Post Author: Mirek