Istnieje wiele sposobów odzyskiwania pieniędzy od dłużników.
Ostatecznym rozwiązaniem jest egzekucja prowadzona przez komornika. Konieczne jest jednak uzyskanie tytułu wykonawczego nadawanego przez sąd. Tytuł ten należy złożyć u komornika razem z wnioskiem o rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. Wniosek i wszelkie inne niezbędne dokumenty można składać osobiście w kancelarii komornika lub drogą listowną.
Co warto wiedzieć o komornikach?
Komornik to funkcjonariusz publiczny zajmujący się wykonywaniem czynności z zakresu postępowania egzekucyjnego oraz zabezpieczającego. Większość takich działań komornik wykonuje osobiście, ale część z nich może zostać powierzona asesorom komorniczym. W ramach swoich obowiązków komornik wykonuje orzeczenia sądowe z tytułami wykonawczymi oraz tytuły egzekucyjne bez tytułów wykonawczych. Dodatkowo osoba taka zajmuje się spisywaniem inwentarza czy też zabezpiecza spadek.
Każdy komornik posiada swój rewir, w którym jego działalność jest nadzorowana przez właściwy sąd rejonowy. Można jednak wybierać komorników z innych rewirów. Wyjątkami od tej reguły są sytuacje, takie jak:
egzekucja z nieruchomości i wydanie nieruchomości,
wprowadzenie w posiadanie nieruchomości,
opróżnianie pomieszczeń i lokali mieszkalnych z przedmiotów lub osób,
Co może zająć komornik?
Komornik, taki jak na przykład http://www.komornik-bielan.pl/ ma możliwość odzyskiwania zadłużenia na wiele sposobów. Między innymi może on zajmować ruchomości, nieruchomości, rachunek bankowy, wynagrodzenie za pracę, wierzytelności czy też różne prawa majątkowe (udziały w spółkach, itp.).
Jeśli chodzi o odzyskiwanie długów to komornik ma obowiązek zrobienia tego w sposób, który jest najmniej uciążliwy dla dłużnika. Warto zaznaczyć, że chęć odzyskania długu z nieruchomości należy uwzględnić we wniosku o wszczęcie egzekucji.
Komornik nie ma prawa do zajmowania odzieży, pościeli, zapasów żywności i opału na okres jednego miesiąca, narzędzi i przedmiotów potrzebnych do pracy czy też świadczeń otrzymywanych z pomocy społecznej.